Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz fiyatları ( 18 Mayıs dolar fiyatları )

Dolar ne kadar? Euro ne kadar? İşte bu soruların yanıtı olan Güncel döviz fiyatları...

Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz fiyatları ( 18 Mayıs dolar fiyatları )

Dolar kuru, yeni günde 4.46 TL'de hareket ederken, Euro kuru 5.27 seviyelerinde bulunuyor. Piyasalar Merkez Bankası'nın adımları takip edilecek.

ABD faizlerinin yükselişi ve doların değer kazancı gelişmekte olan ülke para birimlerini satış baskısı altında bırakırken, bu baskı Türk Lirası'nda da hissediliyor. Dolar/TL güne 4.46 seviyesinden başlarken, gün içerisinde en yüksek 4.4740 seviyesini gördü. Kur saat 12.24 itibarıyla 4.4776 TL'de hareket ederken; aynı dakikalarda Euro 5.2832 TL'de bulunuyor.


Petrol fiyatlarının Kasım 2014'ten bu yana ilk kez 80 dolar seviyesinin üzerini görmesi ise gelişmekte olan ülke para birimlerine birbirinden farklı etki yaratıyor. Enerji ithalatçısı olması nedeniyle petrol fiyatlarındaki yükseliş TL'ye negatif yansıyor.

ABD'nin 10 yıllık hazine tahvil getirisi Asya piyasasındaki işlemlerde yüzde 3.128 ile yaklaşık yedi yılın en yüksek seviyesini gördü. Getiri bu hafta 15 baz puan yükseldi ve üç aydan uzun sürenin en büyük haftalık kazanımını kaydetmeye hazırlanıyor.

Yükselen getiriler ABD ekonomisine ilişkin devam eden iyimserliği ve artan fiyat baskısı beklentilerini yansıtırken, Fed'in bu yıl en az iki kez daha faiz oranlarını artıracağı beklentilerini güçlendiriyor ve doları destekliyor.

Doların başlıca altı para birimi karşısındaki seyrini izleyen endeks 93.462 ile bu hafta başında gördüğü beş ayın zirvesi olan 93.632'ye yakın seyrediyor.

TAHVİL GETİRİLERİ SERT YÜKSELİŞ SONRASI YATAY

Öte yandan tahvil bono piyasasında ise ABD faizlerindeki yükseliş ve TL'deki değer kaybı ile birlikte 10 yıllık gösterge tahvil getirisi üç haftadan kısa sürede yaklaşık 230 baz puan yükseldi.

Gösterge 10 yıllık tahvil getirisi 27 Nisan haftasını yüzde 12.60 seviyesinden kapadıktan sonra yönünü sert yukarı çevirdi. Dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 14.83 seviyesinde gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 14.92 oldu.

Gösterge iki yıllık tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 16.73, valörde son işlem yüzde 16.95 seviyesinden gerçekleşti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER