Dolar kurunda son durum

Dolar fiyatları haftanın ilk işlem gününde 5.63 TL seviyesinde hareket ederken, Euro fiyatları 6.50 TL'de bulunuyor. Piyasalar perşembe günü saat 14.00'da açıklanacak olan Merkez Bankası'nın faiz kararını takip edecek.

Dolar kurunda son durum

Geçtiğimiz haftayı 5.62 TL seviyesinden tamamlayan dolar kurunda iyimser hava sürerken, kur yeni haftaya 5.64 TL seviyesinden başladı. Dolar kuru saat 09.32 itibarıyla 5.6365 TL'de hareket ederken, Euro kuru ise 6.5048 TL seviyesinde bulunuyor.

Geçen hafta dolar ABD'li Rahip Brunson sonrası beklentilerle geçen hafta 5.5363 TL'ye kadar gerilemişti. Ancak gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrışan Türk Lirası küresel risk iştahındaki azalışın yanı sıra ve petrol fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle cuma günü negatif ayrışmayla değer kaybetmişti.

KÜRESEL PİYASALAR

Küresel piyasalarda cuma günü dolar karşısında değer kazanan Euro ve sterlin, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması sürecine ve İtalya'nın Avrupa Birliği'nin eleştirdiği bütçe tasarısına ilişkin gelişmelerle dolar karşısında az da olsa güç kaybetti.

Avrupa Birliği İtalya'nın hazırladığı ulusal bütçe tasarısının AB mali kurallarının çiğnediği uyarısında perşembe günü bulunmuş ve Roma'nın bunun gerekçelerini bugüne kadar açıklamasını istemişti Yatırımcılar bugün İtalya'nın Avrupa Komisyonu'na vereceği cevabı izliyor olacak.

Küresel risk iştahındaki azalma ve libor faizlerindeki yükselişle birlikte düşüş yerini geçen haftanın son işlem gününde yükselişe bıraktı. Ancak pozitif ayrışma cuma günü hariç tüm hafta boyunca piyasada belirgin şekilde hissedildi.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yüzde 0.07 düşüşle 95.31 seviyesinde bulunurken; Euro/dolar paritesi 1.1532 seviyelerinde...

Hürriyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER