Dolar kuru bugün ne kadar? (11 Haziran dolar - euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? TÜİK'in açıkladığı cari açık ve büyüme verisinin ardından dolar 4,5180 euro ise 5,33 seviyesinden işlem görüyor

Dolar kuru bugün ne kadar? (11 Haziran dolar - euro fiyatları)

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı cari açık ve büyüme rakamlarının ardından dövizde son durum şöyle: Dolar 4,5180 euro ise 5,33 

Dolar/TL yoğun veri akışı ve merkez bankalarının toplantılarının yapılacağı kritik haftaya 4,47 seviyesinin üzerinde başladı. 

Türkiye ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyüdü.

İlk çeyrekte sanayi yüzde 8.8, inşaat sektörü yüzde 6.9 büyüdü. Tarım sektörü ise ilk çeyrekte yüzde 4.6 büyüme kaydetti.

1. çeyrek büyüme verisinin ardından dolar 4,5180 seviyesine yükseldi.

Euro/TL ise, 5,33 civarında işlem görüyor.

Piyasalarda bu hafta Avrupa, Amerika, Japonya Merkez Bankalarının faiz toplantıları yakından izlenecek. 

Fed, faiz kararını 13 Haziran’da açıklayacak. Özellikle tahvil alım programıyla ilgili planlarının merak edildiği ECB kararı ve Başkan Draghi ise 14 Haziran’da izlenecek. BoJ kararı da 15 Haziran’da kamuoyu ile paylaşılacak.

ABD Başkanı Donald Trump  ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un görüşmesi de piyasaların takibinde olacak.

MOODY'S İNDİRDİ, DÜNYA BANKASI YÜKSELTTİ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's mayıs ayının sonunda Türkiye için 2018 büyüme tahminini yüzde 4'ten yüzde 2,5'e indirmiş, Dünya Bankası Türkiye ekonomisinin bu yılki tahminini yüzde 3.5'ten yüzde 4.5'e yükseltmişti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Büyük bir ihtimalle yüzde 7'nin üzerinde Türkiye büyüyecek. Gerçekten 2018 yılı başında aldığımız kararların ne kadar isabetli olduğunu bugünkü ekonomideki gelişmelerden de görüyoruz" ifadesini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2018, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER