Dolar Harekete Geçti

ABD Merkez Bankası Fed'in faiz kararının ardından dolar uluslararası piyasalarda 2,92'nin üzerine çıktı.

Dolar Harekete Geçti
Dolar dün gece en yüksek 2,9298 seviyesine kadar yükseldikten sonra bu sabah yeniden 2,9165 seviyesine kadar geriledi. Fed, politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında bıraktı. Ekonomik aktivitenin ılımlı bir hızla iyileştiği belirtilen açıklamada "İstihdam ve enflasyon hedeflerindeki ilerleme Aralık'ta değerlendirecek" denildi.
 
Piyasaların yakından takip ettiği karar geldi.  ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini yüzde 0 ile 0,25 aralığında bırakma kararı aldı.
 
Reuters anketine katılan 46 ekonomistin tamamı Fed'in politika faizini değiştirmeyeceğini tahmin ediyordu.
 
Banka, 16 Aralık 2008'den bu yana faizi aynı seviyede tutuyor.
 
DOLAR 2,92'NİN ÜZERİNE ÇIKTI
 
Fed'in faiz kararının ardından dolar uluslararası piyasalarda 2,92'nin üzerine çıktı.
 
Karar öncesi dolar 2,89'un hemen üzerinde seyrediyordu. 
 
Fed kararının ardından da dolar uluslararası piyasalarda 2,92'nin üzerine çıktı. Dolar dün gece en yüksek 2,9298 seviyesine kadar yükseldikten sonra bu sabah yeniden 2,9165 seviyesine kadar geriledi. 
 
9'A KARŞI 1 OYLA
 
Faizlerin sabit tutulması kararı 9'a karşı 1 oyla alındı. Jeffrey Lacker karara muhalefet etti. Fed'in toplantı metninden küresel gelişmelerin ekonomik büyümeyi sınırladığına yönelik ifade çıkarıldı.
 
Ekonomik aktivitenin ılımlı bir hızla iyileştiği belirtilen açıklamada "Komite maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedeflerine doğru gerçekleşen ve beklenen ilerlemeyi Aralık'ta değerlendirecek" denildi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2015, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER