banner51

Dolar Fiyatları Rekor Kırdı

Güne 3.49 seviyesinden başlayan dolar/TL 3.5180 seviyesini görerek tarihi rekorunu kırdı.

Dolar Fiyatları Rekor Kırdı
Güne 3.49 seviyesinden başlayan dolar/TL yeniden hareketlendi. Kur, 3.5180 seviyesini görerek tarihi rekorunu kırdı.
 
Dolar/TL, doların küresel bazda güçlü seyri ve referandum başta olmak üzere iç siyasi gelişmelerle yukarı yönlü seyrini sürdürüyor. Dolar/TL dün yeni tarihi zirve olan 3.5075'e kadar yükseldikten sonra günü 3.50 civarında tamamlamıştı.
 
Dolar/TL dün ABD 10 yıllık tahvil faizleri ile petrol fiyatlarında yükseliş ve Başbakan Binali Yıldırım'ın referandum açıklaması ardından 3.50'yi aşarak tarihi zirveyi gördü.
 
PİYASALAR BUNLARI TAKİP EDECEK
 
Piyasalarda bugün TSİ 1.630'da açıklanacak Kasım ayına ilişkin ABD tarım dışı istihdam verilerinin küresel anlamda yön belirleyici olması bekleniyor.Ardından ise Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplanacak Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) takip edilecek. EKK'nın bugün saat 17.00'de toplanması bekleniyor.
 
Bugün takip edilmesi beklenen bir diğer gelişme ise uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in olası not gözden geçirmesi idi. Ancak Moody's bugünkü gözden geçirme tarihini kaldırdığını açıkladı.Piyasalar kısa süre önce Moody's'in not indirimi sonrası bugün bir adım atmasını beklemiyordu.
 
Moody's, Eylül sonunda yüksek dış finansman gereksiniminden kaynaklanan risklerin artması ve ekonomik büyüme ile politika yapıcı ve uygulayıcı kurumların zayıflamasını gerekçe göstererek Türkiye'nin yatırım yapılabilir en düşük seviyede olan kredi notunu bir kademe düşürdü.Türkiye'nin darbe girişiminin ardından 18 Temmuz'da başlatılan gözden geçirmesi Eylül sonunda tamamlanarak kredi notu Baa3 düzeyinden Ba1'e, yani spekülatif olarak adlandırılan seviyeye düşürülürken negatif olan kredi notu görünümü durağana çevrildi.
 
DOLARDA YENİ ZİRVELER GÖRÜLEBİLİR
 
Bankacılar bugün de kurun yeni zirvelerini test edebileceğini ABD verilerinin bunda belirleyici olabileceğini söylediler. ABD verilerinin ardından ise piyasalar EKK toplantısına odaklanacak.OPEC dün gerçekleştirdiği toplantısında 2008'den bu yana ilk defa petrol üretiminin sınırlanması konusunda bir anlaşmaya varırken, küresel petrol fiyatlarında son iki yılda yaşanan yüzde 50'den fazla kaybın ardından harekete geçti. OPEC üyesi olmayan Rusya da 15 yıl aradan sonra üretim kesintilerine katılacak.
 
Öte yandan Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli dünkü başkanlık sistemiyle ilgili anayasa değişikliği teklifini ele aldıkları görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Yıldırım, gelecek hafta AKP olarak anayasa değişiklik teklifini TBMM'ye sunmuş olacaklarını söyleyerek, "Anayasa değişikliğinde cumhurbaşkanının eğer seçilirse partisiyle ilişiği devam edecek. Meclis görüşmeleri tamamlandıktan sonra 60 gün içinde referandum öngörülüyor, her şey yolunda giderse yazın başında referandum olabilir" dedi.Referandum konusu artan siyasi tartışmalar sonucu sürecin gündemi reformlardan uzaklaştırma ihtimali nedeniyle piyasalarda endişeye neden oluyor.
 
TAHVİL BONO PİYASASI
 
Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.12 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 11.32 oldu. Öte yandan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilde ortalama bileşik faiz bugün spot kapanışta yüzde 10.55, valörde son işlemde yüzde 10.83 seviyesindeydi.
 
DOLAR VE EURO'DA DÜN BUNLAR YAŞANDI
 
Dolar/TL 3.5050 seviyesini, euro/TL ise 3.7194 seviyesini görerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Borsa İstanbul'da ise kayıplar yüzde 2'yi aştı.
 
Dolar ve euro'da tansiyon yeniden yükseldi. Güne 3.4290/3.4323 seviyesinden başlayan dolar/TL ilerleyen saatlerde hareketlendi. Kur, OPEC kararı Başbakan Yıldırım'ın Anayasa değişikliği teklifini haftaya Meclis'e sunacaklarını belirtmesinin ardından şimdiye kadarki en yüksek seviye olan 3.5050'i görerek rekor kırdı. Dolar saat 17.34 itibari ile bankalararası piyasada 3.4980 seviyesinden işlem gördü.
 
Dün akşam saatlerinde OPEC kararı ile yönünü yukarı çeviren dolar/TL, 3.4395'e kadar yükseldikten sonra günü 3.43 civarında tamamlamıştı.
 
EURODAN TARİHİ REKOR
 
Euro/TL 3,63 seviyelerinden yükselişe geçerek 3,7194 seviyesini görerek rekor kırdı. Kur, saat 17.34 itibari ile 3.7096 seviyesinden işlem gördü.
 
BORSA'DA SATIŞLAR YÜZDE 2'Yİ AŞTI
 
Güne yatay bir başlangıç yapan Borsa İstanbul'da ilerleyen saatlerde satışlar hızlandı ve kayıp yüzde 2'yi aştı. BIST 100 endeksi, saat 16.02 itibari ile yüzde 2,20 kayıpla 72 bin 374 puandan işlem gördü. Endeks gün içerisinde en düşük 72 bin 336 puanı gördü.
 
DOLARDA YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK Mİ?
 
KapitalFX Araştırma Uzmanı Enver Erkan, "Anayasa değişikliği ile ilgili görüşmelerden sonra ortak yapılan basın açıklamasında; Başbakan Binali Yıldırım’ın iki ifadesi önemliydi. Cumhurbaşkanı’nın eğer seçilirse partisiyle ilişiğinin kesilmeyeceği ve Meclis görüşmeleri sonlandığında 60 gün içinde referandumun gerçekleşecek olması. AK Parti ve MHP büyük ölçüde mutabakata varmış görünüyor, tasarının kısa sürede Meclis’e gelmesiyle beraber referandum sürecinin de hızlanması beklenebilir" dedi.
 
Siyasal sisteme ilişkin haber akışının TRY’de baskıyı artırdığını bellrten Erkan, "Bugün USTRY paritesinin 3,4874 ile tarihinin en yüksek seviyesini gördüğünü gözlemliyoruz. EURTRY 3,7050’de; %50 USD, %50 EUR’dan oluşan TRY sepeti de 3,59 seviyesi ile zirve yapmıştır. Uluslararası faktörlerde değişiklik beklememekteyiz, USD’nin küresel olarak konumu yakın gelecekte güçlü kalmaya devam edecektir. Ancak iç kırılganlık faktörleri itibariyle TRY’nin az tercih edildiği bugünkü eğilimden anlaşılabilmektedir. Bu çerçevede USDTRY kurunda da 3,50 üzerini beklemeyi sürdürüyoruz" şeklinde söyledi. KapitalFX Araştırma Uzmanı Erkan şöyle devam etti:
 
"Borsa İstanbul’da da satışların derinleştiğini gözlemliyoruz. Bankalar %1,5 üzerinde değer kaybederken, sanayi hisselerindeki satış %2,2’nin üzerindedir. Özellikle kur oynaklığının artmasıyla beraber döviz açık pozisyonu olan şirketlerin bilanço riskleri artmaktadır. Kur oynaklığının reel sektöre olumsuz etkisi biraz daha gözle görülür şekilde hissedilebilir. Risk göstergeleri ve bozulan enflasyon beklentileri tahvil faizlerinde yansımıştır. Gösterge tahvil faizi %10,67 seviyesinde, aynı zamanda 10 yıllık faizden daha hızlı yükselmektedir ve getiri eğrisinin görünümü bozulmaktadır.
 
Sabah lokal haber akışında; Başbakan Binali Yıldırım TRY’nin negatif ayrıştığının doğru olduğunu belirterek piyasa dalgalanmasının Donald Trump’ın ABD Başkanı olacağı 20 Ocak 2017 tarihine kadar süreceğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem de TRY’deki baskının Ocak’tan sonra azalacağını belirtti.
 
ABD faktörü (Trump, Fed, ABD faizleri) ve yükselen petrol fiyatları tek başına etkili olmasa da, kırılganlık faktörleri TRY’yi küresel haber akışına en duyarlı para birimleri arasında birinci sıraya koymaktadır. Gözlemlediğimiz GOÜ para birimleri içinde TRY, USD’ye karşı günlük bazda %1,26 değer kaybetmiştir. Bu görüntü ile beraber TRY, BRL ile beraber GOÜ grubunda negatif ayrışan iki para biriminden biri olarak dikkat çekmektedir"
 
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2016, 12:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER