'Doğalgazda O İhtimal Var'

Enerji Bakanı Taner Yıldız, doğalgaz temininde Ukrayna kaynaklı sıkıntı yaşanma ihtimalinin olduğunu söyledi. Alternatif enerji kaynaklarını artırmak gerektiğini ifade eden Yıldız, ''Her şeye karşı çıkmamamız lazım'' dedi.

'Doğalgazda O İhtimal Var'
 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
 
Yıldız, kış ayları öncesinde doğalgaz tedariğinde sıkıntı olup olmayacağıyla ilgili olarak şöyle konuştu:
 
"Böyle bir ihtimal var ama son 1 hafta içerisinde Avrupa Birliği Rusya ve Ukrayna karşılıklı adımlar atıldı. Görüşmelerde ilerleme oldu. Biz doğalgazın yarısını Rusya'dan alıyoruz. Ukrayna'dan kaynaklı olabilecek bir ihtimal var. Jeotermali artırmamız lazım. Her şeye karşı çıkmamamız lazım. Su kaynaklarının azalması enerjiye olumsuz yansıdı."
 
Enerji Bakanı, doğalgazda en önemlisinin Ukrayna'dan gelecek miktarın olduğunu söyledi.
 
'BOTAŞ ZARAR EDİYOR'
 
Yıldız, doğalgazda indirimin olup olmayacağıyla ilgili olarak, "Türkiye'nin ham petrol varil fiyatlarına endeksli ama 6 ile 9 ay arasında fiyatlara yansıyan bir durumu var. Ancak biz hala son yapılan fiyat düzenlemelerine rağmen aldığımız fiyatın daha altında satıyoruz. 2 milyar lira civarında BOTAŞ zarar ediyor. Biz zaten zarar ediyoruz. Alacağımız her indirim, bu zararın telafi edilmesi için kullanılacak. Biz indirim talep etmekte haklıyız ama bu indirimin ne kadar olacağını göreceğiz" dedi.
 
'BORDA ÖZELLEŞTİRME YOK'
 
Enerji Bakanı, borda özelleştirmenin söz konusu olmadığını söyledi.
 
Yıldız, "Boru özelleştirmeyeceğiz. Herhangi bir özelleştirme programımız yok. Borun kamuda kalmasıyla alakalı net bir mesaj veriyoruz. Ne Türkiye'nin ne de AK Parti hükümetinin borun özelleştirilmesiyle alakalı bir düşüncesi yok" şeklinde konuştu.
 
Enerji Bakanı, "Fiyatlarda 3 defa üst üste indirim oldu. Yalnız ham petrol varil fiyatlarında yüzde 25'lik düşüşün aynı zamanda petrol fiyatlarında dünyada düşmediğini görüyoruz. Fiyatlardaki düşüş Türkiye'ye olumlu yansır. Düşüş 1 yıl sürerse bütçenin yükü yüzde 10 hafifler" dedi.
 
'SEVKİYATIN DURMASINI GEREKTİRECEK BİR DURUM YOK'
 
Taner Yıldız, şu anda Kuzey Irak’tan gelen petrol sevkıyatının durması için bir neden olmadığını, hatta artması gerektiğini söyledi. Yıldız, “Bölgede üretim artarsa sevkıyati artırırız” diye konuştu.
 
PETROL FİYATLARI
 
Enerji Bakanı, petrolün varil fiyatıyla ilgili de konuştu.
 
Yıldız, "Petrolün varil fiyatı 110 doların üzerinde seyrettiğinde bunun spekülatif olduğunu söylemiştim. Şu andaki 85 -86 dolar seviyesindeki varil fiyatı Türkiye için iyi bir seyir olarak söylebiliriz" dedi. Yıldız, petrolün varil fiyatlarındaki düşüşün Türkiye'ye olumlu yansıyacağını belirtti.
 
Bakan Yıldız'a sorulan sorular ve Yıldız'ın verdiği cevaplar şöyle;
 
IŞİD, Kuzey Irak'taki dengeleri değiştiren bir aktör oldu. Türkiye'nin bölgesel kürt yönetimi ile kurduğu yakın enerji işbirliği, bu gelişmelerden nasıl etkilenir?
 
IŞİD özellikle yalnızca Kuzey Irak'ta değil Irak'ın tamamında istikrarın tehdit edilmesinde önemli bir unsur haline gelmiştir. Bölgedeki son durum projeleri etkiledi. IŞİD tehdidi enerji açısından sıkıntılar doğurdu. Sevkiyatın sürmesi için çalışıyoruz. Biz şu anda sevk eden petrolün en az 7 katını daha sevk etmeye hazırız. IŞİD enerji projelerini tehdit etmiştir.
 
Sevkiyatın durması gibi bir risk görüyor musunuz?
 
Şu anda sevkiyatın durmasını gerektirecek herhangi bir husus yok. Orada sevkiyatın daha da hızlanması lazım. Sevkiyatlar eğer isterlerse 300 bin 400 bin varilleri üreteceklerse biz sevk etmeye hazırız.
 
ABD eski Bakü Büyükelçisi ve Turcas Petrol Yönetim Kurulu Üyesi Matthew Bryza, Kuzey Irak petrolünün Türkiye'deki çözüm sürecini kolaylaştıran bir öneme sahip olduğunu savunuyor ve "Türkiye, stratejik netlik ortaya koymazsa barış sürecinin devamı zor olabilir" diyor. Ne dersiniz bu yoruma? Son gelişmelerden sonra Türkiye'nin politikası, sözü edilen stratejik netlikten uzaklaştı mı? Bir belirsizlik mi oluştu ki bu yorumlar yapılıyor?
 
Bu yoruma katılmıyorum. Burada tampon bölgeden bahsetmiyoruz uçuşa yasak bölgeden bahsediyoruz. Eğer bizler dünya olarak insanlık olarak ekonomiyi globalleştirmeye yönelik çabaları insalığın globalleşmesi için yapmaya çalışsaydık bunlar olmazdı. Kimyasal silah kullanmadan önce orada ölen 250 bin insanın makul gerekçe ile öldüğünü mü söyleyebiliriz. Kobani'deki insanların hukuku bizi ilgilendirir. IŞİD'e karşı hassasiyet çok önceden oluşmalıydı.
 
Petrol fiyatlarındaki düşüş vatandaşa nasıl yansır? Akaryakıt fiyatlarında indirim oldu. Bu sürer mi?
 
Fiyatlarda 3 defa üst üste indirim oldu. Yalnız ham petrol varil fiyatlarında yüzde 25'lik düşüşün aynı zamanda petrol fiyatlarında dünyada düşmediğini görüyoruz. Fiyatlardaki düşüş Türkiye'ye olumlu yansır. Düşüş 1 yıl sürerse bütçenin yükü yüzde 10 hafifler.
 
Bir indirim gündemi de doğalgazda var. Rusya'dan indirim talebimiz var. Ama bu indirim vatandaşa doğrudan yansıyacak gibi görünmüyor. Açıklamalardan çıkan izlenim bu. Bu indirim talebinin temel amacı, hedefi ne?
 
Türkiye'nin ham petrol varil fiyatlarına endeksli ama 6 ile 9 ay arasında fiyatlara yansıyan bir durumu var. Ancak biz hala son yapılan fiyat düzenlemelerine rağmen aldığımız fiyatın daha altında satıyoruz. 2 milyar lira civarında BOTAŞ zarar ediyor. Biz zaten zarar ediyoruz.
 
Kış kapıya dayanmışken doğalgaz temininde bir sorun gözüküyor mü? Ne tür girişimleri var Türkiye'nin?
 
Böyle bir ihtimal var ama son 1 hafta içerisinde Avrupa Birliği Rusya ve Ukrayna karşılıklı adımlar atıldı. Görüşmelerde ilerleme oldu. Biz doğalgazın yarısını Rusya'dan alıyoruz. Ukrayna'dan kaynaklı olabilecek bir ihtimal var. Jeotermali artırmamız lazım. Her şeye karşı çıkmamamız lazım. Su kaynaklarının azalması enerjiye olumsuz yansıdı.
 
Geçtiğimiz hafta bazı sendikalar bor üretim tesislerinin özelleştirilmesine karşı eylemler yaptı. ETİ Maden'e ait tesislerin özelleştirme durumu var mı?
 
Boru özelleştirmeyeceğiz. Herhangi bir özelleştirme programımız yok. Borun kamuda kalmasıyla alakalı net bir mesaj veriyoruz. Ne Türkiye'nin ne de AK Parti hükümetinin borun özelleştirilmesiyle alakalı bir düşüncesi yok.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2014, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER