banner51

Doğalgaz El Yakacak

Başkentgaz’ın yüzde 100’ünün özelleşmesiyle birlikte ilk olarak gaz satışlarında metreküp sınırlaması getirilmişti. Tepki çeken uygulamanın ardından aboneleri kızdıracak ikinci bir adım daha atıldı. Artık başkentliler “işlem ücreti” adı altında 1 TL ödemek zorunda kalacak.

 Doğalgaz El Yakacak

 

 

 Cumhuriyet'in haberine göre, artık Ankaralılar her doğalgaz alımı yaptıklarında “işlem ücreti” adı altında 1 TL ödemek zorunda. Başkentgaz’ın Ankara’da 2 milyon abonesi bulunuyor. Her abonenin ayda bir kere gaz alması durumunda ilgili kurumların kasasına 2 milyon TL girecek.

 

   Anakent Belediyesi’nin en çok gelir getiren kurumlarından Başkentgaz’ın satılması, Ankaralıların sırtına yeni bedeller yüklüyor. Sonuca bağlanamayan ihalelerin ardından, son ihale öncesinde yüzde 100’ünün özelleşmesi kararlaştırılan Başkentgaz’ın yeni sahipleri özelleşmenin ardından tüketiciye ek yükler getiriyor. Satışın ardından Ankaralıların tepkisini çeken ilk uygulama, gaz satışına sınırlama getirilmesi oldu. Mevsimlere göre farklılık gösteren metreküp sınırlamalarında, başkentlilerin özellikle kış aylarından sıkıntı yaşayabileceği öngörülüyor.

 

  Başkentgaz sınırlamanın ardından özelleşme öncesinde olmayan bir uygulamaya daha başladı. Yeni uygulamayla PTT ve gaz satışı yapan bankalar, abonelerden gaz alımı sırasında 1 TL “işlem ücreti” alıyor. 2 milyon aboneli Başkentgaz’ın her müşterisinin ayda bir kez gaz alımı yaptığı düşünüldüğünde, şirketin kasasına fazladan 2 milyon TL para giriyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2013, 12:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER