Daralma Euro'nun Devlerine Bulaştı

Asya'daki üretim yavaşlarken, Avrupa'da sert daraldı. Veriler ekonomik daralmanın Euro Bölgesi'nin ana ekonomilerine sirayet ettiğini gösteriyor.

Daralma Euro'nun Devlerine Bulaştı

Euro Bölgesi'ni oluşturan 17 ülkenin imalat sanayi, Temmuz ayı imalat sanayi satın alma yöneticisi endeksleri (PMI) verilerine göre sert daralma kaydetti. Veriler bölge ekonomisinin içinde bulunduğu zor duruma dikkat çekerken, Avrupalı imalatçılardaki daralma Çin ve Hindistan'ın aldığı ihracat siparişlerinde belirgin düşüşe neden oldu.

Dünya çapında imalat sektöründe faaliyet gösteren binlerce işletmenin sektör hakkındaki durumu ve beklentilerinden derlenen PMI bugün yayımlandı.

Temmuz'da art arda 11'inci defa küçülmeye işaret eden Euro Bölgesi imalat PMI, küçük ekonomilerinde başlayan ekonomik daralmanın Euro Bölgesi'nin ana ekonomilerine sirayet ettiğine işaret ediyor.

Son aylara kadar Euro Bölgesi'ndeki resesyonun etkilerinden kendilerini koruyabilen büyük imalatçılardan Çin ve Hindistan ihracat siparişleri sonunda düşüş kaydetti.

Bu hafta para politikalarına dair yeni kararlarını açıklayacak olan ABD, Euro Bölgesi ve İngiltere merkez bankalarının imalat sektöründeki daralmaya ne kadar karşı koyabileceği bilinmiyor.

Yatırımcılar Fed'in bir tur daha para basarak tahvil alımı yapacağını tahmin ediyor olsalar da, bunun gelecek aydan önce başlaması beklenmiyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2012, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER