Çukurova Bölgesel Havaalanı İnşaatı Yeniden Başladı

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde 4 ay önce duran 30 milyon yolcu kapasiteli Çukurova Bölgesel Havaalanı inşaatı için, 150 milyon euro dış kaynaklı kredi anlaşmasında sona gelindiği bildirildi. Bunun üzerine yüklenici firma inşaata yeniden başladı.

Çukurova Bölgesel Havaalanı İnşaatı Yeniden Başladı
 
357 milyon euro yatırım bedeliyle geçen yıl mayıs ayında temeli atılan havaalanının altyapısı için bugüne kadar 60 milyon euro harcandığı kaydedildi. Yüklenici firma Koçoğlu İnşaat Sanayi Tarım ve Hayvancılık Ticaret A.Ş. tarafından kurulan Çukurova Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş., yurt içinde kredi bulamayınca inşaat 4 ay önce durduruldu. Kredi için dış piyasaya yönelen firmanın, 150 milyon euro’luk kredi anlaşmasında sona yaklaştığı belirtildi. 
 
’YÜZDE 20’Sİ TAMAMLANDI’
 
Projenin yüzde 20’lik bölümünün tamamlandığını belirten Proje Müdürü Ozan Güzel şu bilgileri verdi:
 
"Türkiye’de yapılan kredi arayışlarımız sonuç vermeyince inşaat 4 ay süreyle durmuştu. Ancak, şu aşamada yurt dışı kaynaklı 150 milyon euro kredi temini konusunda sona gelindi. Bunun üzerine yeniden öz kaynaklarımızı devreye sokarak inşaata başladık. Şu anda ana pist bölümünde kazı ve dolgu çalışması yapılıyor. İç ve dış hatlar terminalleri, otopark binasındaki kaba inşaatımız hızlı bir şekilde devam ediyor. 2 hafta içinde sanırım tamamlanmış olacak finansman. Proje de, yaşanan gecikmeden dolayı sıkıntıya sokmayacak. 2016’nın Mart ayında bu projeyi tamamlamış olacağız. Bu süre içinde tamamlarsak Adana ve Mersin halkına vermiş olduğumuz sözü de tutmuş oluruz."
 
’BAĞLANTI YOLU İNŞAATI BAŞLAMADI’
 
Havalimanının Adana- Mersin karayoluna direk ulaşımını sağlayacak olan bağlantı yolunun yapımına bugüne kadar başlanmadığını belirten Güzel, bu yolun bir an önce tamamlanması gerektiğini, projenin sağlıklı yürümesi için bu çalışmanın çok önemli olduğunu vurguladı.
 
Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2014, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER