CHP'li Böke'den 'sert' dolar çıkışı: İstifa etmesi gerek

Dolar gün içinde 6 TL'yi aşarken, Euro'da 7 liraya yaklaştı. Kurda yaşanan bu ciddi dalgalanmalar sonucu, CHP İzmir Milletvekili ve ekonomist Selin Sayek Böke'den sert bir çıkış geldi. Hükümete seslenen Böke; istifa çağrısında bulundu

CHP'li Böke'den 'sert' dolar çıkışı: İstifa etmesi gerek

CANSU TEMİR AKSU / BEN HABER

Dolar’ın 6 TL’yi aşması ve EURO’nun da 7 TL’ye yaklaşması sonrasında, piyasalarda ciddi bir hareketlilik yaşanıyor. Kurda görülen bu tarihi zirve ile birlikte, TL’nin dolar karşısındaki günlük değer kaybı da yüzde 3.5 oldu.

Özellikle Amerika ile olan siyasi durumlar neticesinde doların önlenemez artışı ve Türk Lirası'ndaki ciddi değer kaybı sonucu, Türkiye'nin bir döviz krizinde olduğunu ifade eden  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve ekonomist Selin Sayek Böke; hükümete istifa çağrısında bulundu. 

"BU İKTİDARIN İSTİFA ETMESİ GEREK"

Böke; "Esasında doların bu noktaya kadar gelmesi başka bir siyasetle ve başka bir ekonomik modelle önlenebilirdi. Ama şunu tespit etmemiz gerekiyor, bugün Türk Lirası'nda yaşanan değer kaybı, tek bir olayın sonucu olarak yaşanmıyor. Bir bütün, rejimin sonucu olarak yaşanıyor. Bugün çok açık ki Türkiye'de bir döviz krizi var, bu kriz bir sonuç ve sonucu doğurmuş olan şeyde tek başına belli olaylar değil, o olaylar bütününe yol açmış olan iktidarın siyasi tercihidir. En temelinde de saray rejiminin kendisidir. Bu rejimin kurmuş olduğu hukuksuzluk, tek kişinin karar verdiği keyfi düzen, kurumların yerini şahısların almış olması, üretimin yerini rant ve talanın almış olması, bütün bunların sonucunda Türk Lirası'nda esasında 5 yıldır süregelen değer kaybı, son dönemde artık bir kriz olgusuna dönüşmüş vaziyette. Bunun önlenebilmesi için bu siyasetin değişmesi gerekiyor. Dolayısıyla da bu iktidarı istifa etmesi gerek." dedi.

"BU YAPISAL SORUNLARI ÇÖZEBİLECEK ARAÇLARI ELİNDE BULUNDURAN KURUM MB DEĞİL"

Merkez Bankası'nın döviz kurlarındaki dalgalanmalara müdahalesi ile ilgilide konuşan Böke; "Merkez Bankası, çok daha erken safhalarda bağımsız bir biçimde enflansyonun gerektirdiği şeklide adımlar atmış olsaydı, belki bu noktaya gelinmezdi. Ama Türkiye'de var olan bu yapısal sorunları çözebilecek araçları elinde bulunduran kurum Merkez Bankası değil. Türkiye'de OHAL rejimiyle ortaya çıkan hukuksuzluğu Merkez Bankası faiz politikasıyla giderebilir mi? Gideremez. Türkiye'de ortaya çıkmış olan şahsileşmiş yönetim biçimini, kurumların yıkımını Merkez Bankası bir politikayla giderebilir mi? Gideremez. Dolayısıyla bugün Merkez Bankası'nın araçlarıyla çözülebilecek bir kriz olmaktan çıktı Türkye'de yaşananlar" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 14:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER