Cari işlemler verisi açıklandı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Aralık 2018 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri açıklandı.

Cari işlemler verisi açıklandı!

Merkez Bankası'nın yaptığı açıklama şöyle;

Cari işlemler açığı, bir önceki yılın Aralık ayına göre 6.313 milyon dolarazalarak 1.437 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler açığı 27.633 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise, bir önceki yılın Aralık ayında 2.451 milyon dolar açık vermişken, bu ayda 2.505 milyon dolar fazla vermiştir.

Bu ayda, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre 5.861 milyon dolar azalarak 1.683 milyon dolarna gerilemiştir.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 118 milyon dolar tutarında artarak 898 milyon dolarna yükselmiştir.

Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 197 milyon dolar azalarak 883 milyon dolar olmuştur.

İkincil Gelir Dengesi kalemi kaynaklı girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 131 milyon dolar azalarak 136 milyon dolara gerilemiştir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER