'Cari Harcamaları Sınırlayacağız'

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, maliye politikasında cari harcamaları sınırlayacak kamunun genişlemesini makul düzeye çekecek bir yaklaşım içinde olacaklarını söyledi.

'Cari Harcamaları Sınırlayacağız'

Maliye Bakanı Şimşek, CNN TÜRK’te ekonomi gündemini değerlendirdi. IMF’nin gözden geçirme çalışmaları sonucunda yayımladığı raporda kamu harcamalarının kısılması gibi bazı haklı taleplerinin olduğunu belirten Şimşek, bazı alanlarda geleneksel bakış içinde kaldıklarını belirtti.

Uluslararası Para Fonu (IMF), gelişmekte olan piyasalardan sermaye çıkışıyla ağırlaşan dış dengesizlikleri düzeltebilmek için Türkiye’nin mali ve para politikasını sıkılaştırmasını istedi.
 
Türkiye’nin euro krizi, Ortadoğu’daki çalkantılar ve bunların enerji fiyatlarına yansıması gibi üç şokla karşı karşıya kaldığını belirten Şimşek, "Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu alanlarda genişleme makul ama ihtiyaç duyulmayan alanlarda ama artık bizim disiplini oturtmamız lazım. Maliye politikasında cari harcamaları sınırlayacak, özelikle kamunun genişlemesini makul düzeyde devam ettirecek, makul düzeye çekecek bir yaklaşım düzeyine olacağız. IMF’nin haklı olduğu noktalar var, bu konularda çalışıyoruz. Geleneksel olduğu alanlar var, orada kendi çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Nereden gelirse gelsin yapıcı tespitleri dikkate almamızdır" dedi.
 
Kamu harcamalarıyla büyümenin sürdürülebilir bir büyüme olmayacağını kaydeden Şimşek, şöyle devam etti:
 
"Seçimler geliyor ama en büyük hata seçim öncesi popülizm tuzağına düşmek olur. AK Parti döneminde en az yedi seçim yapıldı. Bütün bunlarda böyle bir yaklaşım içine girmedik. Biz bütçeyi seçim havasında hazırlamadık. En zor dönemde dahi gerekli tedbirleri aldık. Popülizm tuzağına düşmedik. Yerel seçimlere çok az zaman kaldı, bu tür beklentiler yanlış beklentiler... Bütçe açığı bu yıl hedeflediğimizin çok altında kalacak. İstesek elde ettiğimiz gelirleri harcayamaz mıydık?"
 
Önümüzdeki üç yılı kapsayacak Orta Vadeli Program’ın yarın açıklanabileceğini kaydeden Şimşek, "Bütçe tasarısını cuma günü TBMM’ye göndereceğiz" dedi.
 
Şimşek, Eylül ayından itibaren uluslararası piyasalardan bono ve hisse senedi kanalıyla Türkiye’ye kaynak girişi olduğunu bildirdi. Temellleri sağlam olan ülkelere para akışının devam edeceğini ifade eden Şimşek, cari açık dışında Türkiye’nin temelinin birçok ülkeden iyi olduğunu belirtti.
 
Şimşek, "ABD’de federal hükümetin kepenk indirmesi kısa vadede Türkiye için kötü olmayabilir" dedi. "Dolar düşer, petrol fiyatları gerileyebilir. Bunlar Türkiye için kötü şeyler değil" diyen Şimşek, ancak uzun vadede uzlaşı beklendiğini söyledi.
 
Şimşek, kayıtdışı ile mücadelede kritik oyuncu olan POS cihazlarına geçişte ertelemenin söz konusu olmadığını vurguladı. "Zaten kademeli bir geçiş söz konusu ama daha fazla erteleme söz konusu olamaz" diyen Şimşek, kayıtdışı ile mücadelenin Türkiye için en az terörle mücadele kadar önemli olduğunu söyledi.
Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2013, 19:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER