Bursa'da Blok Mermer Fuarı Açılacak

Bursa’da önümüzdeki yıl dünyanın ilk blok mermer fuarı yapılacak. Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. ve Maden - Mermer Üretici ve Sanayici İşadamları Derneği (MADSİAD) tarafından organize edilecek fuarda Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden çıkarılan yaklaşık 500 farklı renk ve desendeki mermer sergilenecek.

Bursa'da Blok Mermer Fuarı Açılacak
Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. ve MADSİAD tarafından 25- 28 Kasım 2015 tarihinde düzenlenecek Bursa Blok Mermer Fuarı’nın komite toplantısı Almira Otel’de yapıldı. Sektör temsilcilerinin de yer aldığı toplantının açılışında konuşan Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, fuar ila ilgili yaklaşık 1 yıldır çalıştıklarını kaydetti. İtalya, Çin, Hindistan, ABD, Katar’da mermer teknolojisi üzerine birçok fuar yapıldığını hatırlatan Ersözlü, blok mermer alanında dünyadaki ilk fuarı organize edeceklerini söyledi. Önümüzdeki yıl düzenlenecek fuar için iyi düzeyde talep olduğunu ve şimdiden 4 salonun dolduğunu açıklayan Ersözlü, şöyle dedi:
 
"En önemli mermer ocağı temsilcileri orada olacak. Organize edeceğimiz fuar ihtisas fuarı olacak. Her yıl da bunu sürdürmeyi planlıyoruz. Bu fuar ile tüm bakışları Bursa’ya çevireceğiz."
 
MADSİAD Başkanı Erol Efendioğlu ise, Bursa’nın mermer rezervinde en zengin il olduğunu söyledi. Blok mermer fuarı ile ilgili çalışmaların Çin ve Hindistan’daki meslektaşları tarafından heyecanla karşılandığını dile getiren Efendioğlu, 6 milyon ton mermerin yurtdışına satıldığını kaydetti. Ham blok mermerde Çin ve Hindistan’ın en büyük tedarikçisinin Türkiye olduğunu dile getiren Efendioğlu, şöyle konuştu:
 
"Türkiye’de 500’e yakın farklı renkte mermer var. Dünyanın hiçbir yerinden bu kadar renk ve desen yok. Türkiye’nin 54 kalem maden ihracatı var. 53 kalemin ihracatı 2,5 milyar dolar, tek mermer ihracatı 2,5 milyar dolar. 200 bin kişi mermer sektöründe istihdam ediyor. 2023 yılında ise 15 milyar dolar ihracat bekleniyor. 53 kalem 8 milyar dolar, mermerden ise 7 milyar dolar olması bekleniyor. İstihdam oranını ise 800 bin kişiye yükseltmeyi hedefliyoruz. Neredeyse küçük bir ülkenin nüfusu kadar orana ulaşacağız. Türkiye mermerde aldı başını gidiyor."
 
"İŞÇİ SAĞLIĞI AÇISINDAN ÇOK GÜZEL TEDBİRLER GELİYOR"
 
Mermer madeninin hemen bitecek bir kaynak olmadığını dile getiren Efendioğlu, Marmara Adası’ndaki mermerlerin yaklaşık 2 bin 400 yıldır işlendiğini söyledi. Sektörlerinin kömür ocaklarında yaşanan kazalardan dolayı olumsuz etkilendiğine de işaret eden Efendioğlu, "Kömür ocaklarında yaşanan kazalar en büyük talihsizlik. İşçi sağlığı açısından çok güzel tedbirler geliyor. Bu gelişmeler sektör açısından da çok iyi olacak" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2014, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER