Bu Yasa Daha Çok 'Çek'tirecek!

Yeni yasayla çekte hapis cezasının kalkması ve karşılıksız çeklerde yaşanan artış piyasada güven sorunu yarattı. İşletmeler çek kabul etmede çekimser davranıyor.

Bu Yasa Daha Çok 'Çek'tirecek!

Yeni Çek Yasası, Türkiye'de ticari hayatı olumsuz etkiliyor. Çeki nakit yerine değil, vadeli satışlarda bir sigorta olarak kullanan işletmeler, çekin yerine ne koyacağını bulamadı. Çekini ödemeyenlere hapis cezasının kaldırılmasının dolandırıcıları cesaretlendirdiğini düşünen işletmeler, artık çeke karşılık mal verirken iki kere düşünüyor. Bunda geri dönen çeklerin geçen yıla göre yüzde 60'ın üzerinde artmasının da önemli bir etkisi var. Bunun piyasaları yavaşlattığı ve bu yüzden kapanan iş yerlerinin olduğu konuşuluyor.

İş dünyası temsilcileri piyasada güven bunalımının oluştuğunu anlattı. Örme Sanayicileri Derneği Başkanı Fikri Kurt, yeni yasadan sonra piyasaların 'şevk'inin kalmadığını ifade ederek, hapis cezasının kalkmasının borçluların borçlarını ' bir şekilde' ödemesini engellediğini savunuyor. Bunun yanında dolandırıcıların da cesaretlendiğini aktaran Kurt, ödenmeyen her çekin zincirleme bir etkisi olduğu ve ekonomiye zarar verdiği tespitinde bulundu. Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis de aynı şekilde piyasalarda güvenin kalmadığını vurgulayarak, ticarette yaygın olarak kullanılan biçiminde yazılan bir çekin 5-6 kat miktarında bir ticari sirkülasyona yol açtığına dikkat çekti. Çeke duyulan güveni yok etmenin, ticarete darbe vuracağını kaydeden Reis, bunun üretim ve istihdam kaybıyla sonuçlanacağını dile getirdi. TESK Başkanı Bendevi Palandöken ise piyasalarda yaşanan durgunluğun çekte yaşanan sorundan değil, nakit akışının durağanlaşmasından kaynaklandığını dile getirdi. Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından yazılan çeklerin daha vadesinin dolmadığını hatırlatan Palandöken, şu an bir geçiş döneminde olunduğunu, uzun vadede çekin itibarının bu yasayla daha da artacağını savundu.

Örme Sanayicileri Derneği Başkanı Fikri Kurt, yeni Çek Yasası'nın yürürlüğe girdiği günden beri piyasaların 'şevki'nin kalmadığını söyleyerek, "Güvenin olmadığı bir ortamda ticaret yapmanın kolay değil" dedi. Sanayicilerin içinde yanlış insanların bulunduğunu aktaran Kurt, bu insanların caydırıcı olmayan cezalar karşısında dolandırıcılık konusunda cesaretlendikleri tespitinde bulundu. Geçen yıla göre mahkemelik olmuş çeklerin yüzde 63 oranında arttığı bilgisini veren Kurt, "Bir çek karşılıksız çıktığında bunun etkisi zincirleme oluyor. Alacağını tahsil edemeyen işletme, kendi ödemelerini yapamadığından kapanma noktasına geliyor. Bunu gören başka işletmeler de evraka güvenmediğinden iyi tanımadığı insanlarla ticaret yapmaya cesaret etmeyip, işlerini küçültüyor. Böylece bütün ekonomi etkileniyor" diye konuştu. Kurt, sorunun çözümü için eski Çek Yasası'nın tekrar uygulanması gerektiğini savundu.

Çekte hapis cezasının kaldırmasının ülkeye fayda değil zarar verdiğini ifade eden Kurt, "Dürüst vatandaş da çekte ceza olmadığından karşısındakine güvenemiyor. Geçmişte itibarlı insan ceza evine korkusundan bir şekilde borcunu öderdi. Evini arabasını satar yine de öderdi. Artık böyle bir korku yok. Bu yüzden ödenmeyen çeklerin sayısı arttı. Türkiye'nin çek yasasını Avrupa'ya benzetmeye çalışması tarz olarak yanlıştır. Bunun uygulanmasıyla ilgili bir süreç lazımdı. Bu süreci de iyi uygulamadılar. Yeni yasa özel şirketlerin kanını hileli insanlara yem etmekten başka bir şeye çözüm olmadı. Bu yasa bir anca bir an önce yeniden düzenlenmeli" dedi..

2008'deki uygulamanın geri gelmesi ülkeye fayda sağlayacağını aktaran Kurt, "Caydırıcılık sistemi insanlarda endişe ve korku yaratır. Milletin önünü açarsanız dürüst vatandaşları soymaya çalışırlar. Sanayicilerin içinde yanlış insanlar var. O insanlar herhangi bir ceza olmazsa piyasayı dolandırır. Bu da kaos yaratır, ülke ekonomisini sıkıntıya sokar, dürüst sanayiciyi işten vazgeçtirir, istihdam azalır" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2012, 11:15
YORUM EKLE

banner47