Bu Ülkede Şirket Kurmak 4 Saat

Makedonya Ekonomi Bakanı Valon Saracini, ülkelerinde 4 saatte şirket kurulabildiğini belirterek, Türk sanayicileri Makedonya’ya yatırım yapmaya davet etti.

Bu Ülkede Şirket Kurmak 4 Saat

 

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek üzere Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) konuğu olarak Bursa’ya gelen Makedonya Ekonomi Bakanı Valon Saracini’nin iştirak ettiği toplantıda konuşan BTSO Başkan Yardımcısı Mustafa Esgin, "ikiz kardeşler" dediği Türkiye ve Makedonya’nın kültürel ve tarihi bağlarının gücüne işaret etti. Esgin, “Güçlü bir temele oturan iki ülkenin ilişkilerini bu zemin üstünde çok daha yükseğe çıkarmalıyız. Türkiye’nin en büyük üretim merkezlerinin başında yer alan Bursa’nın dünya pazarlarında daha fazla söz sahibi olması için Makedonya bizim Avrupa’ya çıkış kapımızdır” diye konuştu.
 
Esgin, kalkınmanın lokomotifliğini üstlenen Türk yatırımcılarının Balkanlar’daki potansiyelin farkında olduğunu belirterek, iki tarafın özel sektörüne büyük görevler düştüğünü söyledi. Esgin, öğrenci ziyaretleriyle iki ülke arasındaki eğitim ve kültürel ilişkilerin artırılması konusunda gerekli adımı atacaklarını bildirdi.
 
Ülkesinin ekonomisi hakkında Bursalı iş adamlarına bir sunum yapan Makedonya Ekonomi Bakanı Valon Saracini de, “Bursa ile güçlü ve iyi ilişkilerimiz var. Makedonya’daki yatırım imkanlarını tanıtmak üzere bugün Bursa’dayız. Yer altı zenginliği, turizm ve çok farklı alanlarda imkanlarımız var. Makedonya için Türkiye’nin desteği önemli. Ülkelerimiz arasındaki ticari ilişkilerin güçlenmesi için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.
 
"OTOMOTİV SANAYİMİZ GÜÇLÜ"
 
Makedonya’nın gayri safi mili hasılasının 9,8 milyon dolar olduğuna dikkat çeken Saracini, ülkede kişi başı düşen gelirin ise 4 bin 750 dolar olduğunu ifade etti. İki ülke arasında ticari ilişkilerin arzu edilen seviyede olmadığını söyleyen Saracini, “Bunu artırmak için gerek bakanlık, gerekse STK olarak çok çalışmamız gerekir. Bursa’nın olduğu gibi bizim de otomotiv sanayimiz güçlü. Metalürji, petrol, madencilik ve gıda sanayi bizim önde gelen özelliklerimiz arasında. Politik durumuma bakarsak bir parlamentomuz var. ABD ve Türkiye strateji ortaklığımız var. AB’ye ve NATO’ya aday ülkeyiz” dedi.
 
“İLK 6 AYDA YÜZDE 3 BÜYÜDÜK”
 
Yatırım ve yeni teknolojilere ihtiyaçlarının olduğunu söyleyen Saracini, şöyle devam etti:
 
“Dış ülkelerle yapılan dış ticaret anlaşmalarına çok önem veriyoruz. Teknoloji alanında alt yapı çalışmalarına çok önem veriyoruz. 2009-2011 ekonomik kriz sebebiyle Euro Bölgesi’nde ciddi sıkıntılar yaşanmıştı. Ancak biz bu sıkıntıları aşabilen ülkelerden birisi olduk. Gayri safi yurt içi hasıla oranlarımız 2006-2007-2008’de iyi performans sergiledik. Bu yıl ise ilk 6 ayda yüzde 3’lük büyüme gerçekleştirdi. 2009 krizi sebebiyle ihracatımızda 2012’de düşüş oldu. Daha sonra artış devam etti. 2013’ün ilk 6 ayında yüzde 3,4’lük büyüme kaydettik.”
 
“EN İYİ REFORM YAPAN 3. ÜLKEYİZ”
 
Makedonya’da 17 banka, 15 sigorta ve 5 de leasing şirketinin faaliyette olduğunu söyleyen Saracini, “Yatırıma teşvik etmek için bazı düzenlemeler yaptık. Tek adımda şirket kurulumları gerçekleşebiliyor. Sadece 4 saatte bütün işlemleri yapabiliyorsunuz. Yine bazı gümrük işlemleriyle ilgili düzenlemeler yaptık. Sanayicilerimizin saatlerce gümrüklerde beklemelerine gerek kalmıyor. Birkaç dakika içinde işlemlerini online olarak yapabiliyor. Vergilerin ödenmesi ile ilgili düzenlemeleri dikkate alırsak, 2011 yılında 4. sırada yer aldık. Dünyadaki iş yapma açısından 3. en iyi reform yapan ülke seçildik. 2006 yılında iş yapma açısından 94. sıradaydık. Yaptığımız reformlarla 2013 yılında 23. sıraya yükseldiğimizi söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2013, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER