banner51

Borsa Haftaya Düşüşle Başladı

Siyaset sahnesindeki gerginliklerin yanında, Merkez Bankası’nın faiz indirebileceğine ilişkin işaretlerin etkisiyle dolar 2.30 lira dolayında hareket ederken, Borsa İstanbul Endeksi haftaya düşüşle başladı.

Borsa Haftaya Düşüşle Başladı
 
Dolar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın faiz indirimi isteğini yenilemesi, 17 Aralık’ın yıldönümünün yaklaşması nedeniyle siyasi endişelerin yeniden artabileceğine yönelik endişelerle Cuma günü 2.30 lirayı da aşmıştı.
 
"SİYASİ RİSKLER"
 
DHA’nın sorularını yanıtlayan Global Menkul Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, petrol fiyatlarının düşmesinin, büyüme edişelerinden kaynaklandığını belirterek, "Hem emtia hem petrol fiyatları gelişmekte olan ülkelerin üzerinde baskı yaratıyor" dedi ve ekledi:
 
"Doların değer kazanması büyüme üzerinde daha fazla baskı yarattı. Çünkü gelişmiş ekonomiler dolar karşısında parsını değerlendirmek için faiz artımına çalışıyor. Bu süreç bizi de etkilemeye başladı. Yurt içinde yaşanan belirsizlikler, yaklaşan seçimler ve siyasi riskler de piyasalar üzerinde etkili oluyor."
 
DOLAR
 
Cuma günü dolar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın faiz indiriminin devam etmesine ilişkin açıklamalarının etkisiyle  2.3097 lira ile 11 ayın en yüksek seviyesi olan 2.31 liraya dayanan dolar 2.29 - 2.30 lira aralığında hareket ediyor. 
 
Avrupa para birimi euro ise sabah saatlerinde 2.8595 liradan gerilerken daha sonra yükselişe geçerek 2.8652 lira oldu.
 
Avrupa para birimi ve dolardaki yukarı yönlü çıkışlara bağlı olarak, yarı yarıya euro ve dolardan oluşan döviz sepetinin değeri de 2.5820 düzeyine kadar çıktı.
 
BORSA DA DÜŞTÜ
 
Cuma günü yüzde 1.76 düşüşle 83 bin 226 puandan kapanan Borsa İstanbul endeksi haftaya yüzde 0.34 düşüşle 82 bin 940 puandan başladı. Borsa’daki kayıplar bir miktar daha arttı ve Endeks yüzde 0.50 düşüşle 82 bin 807 puan dolayına çekildi.
 
PETROL
 
Türkiye’nin de fiyatlamada baz aldığı Brent ham petrolünün varil fiyatı kazanımlarının bir bölümünü geri verdi ve volatilitenin yüksek olduğu işlemlerde 62.5 dolara kadar geriledi.
 
Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) beklentilerini aşağı çekmesinin ardından fiyatlar 5.5 yılın en düşük seviyesini görmüştü. 
 
ALTIN
 
Geçen hafta toparlanarak 1.231 dolar yükselen altının onsu, Fed’in faiz artırımına yaklaşmakta olduğu beklentileriyle bu haftaya 1.217 dolar seviyesinde başladı.
 
Küresel piyasalardaki gelişmelere bağlı olarak, Kapalıçarşı’da altının gramı 90 lira olurken, çeyrek altın 155 lira, Cumhuriyet altını ise 606 liradan satıldı.
Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2014, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER