Bitcoin eridikçe eriyor

Geçen sene 20 bin dolar sınırından dönen bitcoin geçen hafta sonu 4 bin doların da altına indi.

Bitcoin eridikçe eriyor

Geçen sene fırtına gibi esen kripto para rüzgarı bu sene yerini melteme bıraktı.

20 bin dolardan dönen bitcoin geçen hafta sonu 4 bin doların da altına indi.

Bitcoin bir sene içinde yüzde 80 değerini kaybetmiş oldu. Wall Street Journal'ın haberine göre NEO Global Capital Uzmanı Tony Gu yaşanan durumu panik olarak yorumluyor.

Bitcoin piyasa hacminin 15 Kasım’da 100 milyar doların altına gerilemesinin ardından piyasada etkili olan düşüş eğilimi, tepki alımları ve ABD’nin Ohio eyaletinde işletmelerin vergilerini Bitcoin ile ödeyebileceğine ilişkin gelişmelerin ardından yerini artışa bıraktı.

VERGİ KABUL EDİLMEYE BAŞLANDI

Wall Street Journal´da yer alan habere göre, Ohio´da vergilerini Bitcoin ile ödemek isteyen işletmeler, bu haftadan itibaren OhioCrpto.com sitesine kayıt yaptırarak bütün devlet vergilerini Bitcoin ile gerçekleştirebilecek.

Piyasadaki artış eğiliminin etkisiyle piyasa hacmi son 24 saatte 11 milyar dolara denk gelen yüzde 9.3´lük bir artışla 129 milyar 969 milyon dolara yükseldi.

'YATIRIM OLARAK TAVSİYE ETMEK ZOR'

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan Bitcoin hakkında sozcu.com.tr'ye yaptığı açıklamada Bitcoin'e yatırım yapmanın kişinin risk algısına bağlı olduğunu ve kripto para birimlerinin bir çoğunun batabileceğini söylemişti. Her hangi bir yatırım aracı bir gün içinde yüzde 40 yükselip ertesi gün yüzde 30 düşüyorsa bunun herkese göre bir yatırım aracı olmadığını belirten Manukyan, 'Yatırım kelimesinin sözlük anlamına da uyan bir araç değil. Bu kadar hızlı değişiklikler hiçbir portföy içinde normal karşılanmaz. Ama, ‘burada yeni bir teknoloji var. Ben bu teknolojiyi öğrenmek ve belli bir zararı da göze almak istiyorum' diyorsanız o zaman bu teknolojiyi öğrenmenin veya takip etmenin en kolay yolu içinde olmaktır. Yatırım kelimesi bazında bakarsanız tavsiye etmek çok zor. Ama bu işi öğrenmek için de bir şekilde içinde olmanız gerekir.” açıklamasında bulunmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER