banner24

Birol: Türkiye İçin En Önemli Ülke Irak

IEA Başekonomisti Birol, 'Enerji, Türkiye'deki en önemli sorun. Türkiye için üç tane önemli ülke var: Irak, Irak ve Irak' dedi. Birol, petrol fiyatlarının 100 dolar civarında seyredeceğini öngördü.

Birol: Türkiye İçin En Önemli Ülke Irak

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başekonomisti Fatih Birol, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Petrol fiyatlarına ilişkin değerlendirme yapan Birol, "Çok büyük bir resesyon görmezsek petrol 100 dolar civarında olur. Çok ciddi bir düşüş beklemiyorum. Bundan sonra daha da düşmesi ancak ciddi bir resesyon olursa gerçekleşir. Ciddi bir resesyon olursa hızlı düşüş görürüz" dedi.

Türkiye gibi ülkelerin yüksek petrol fiyatlarına alışması gerektiğine dikkat çeken Birol, "Enerji, Türkiye'deki en önemli sorun. Türkiye için üç tane önemli ülke var: Irak, Irak ve Irak. Uzun yıllar Irak'ın cefasını çektik, şimdi bu ülkede petrolde önemli büyüme bekliyoruz. Türkiye'nin bu büyümeden yararlanması gerekir" diye konuştu.

"Karadeniz'den petrol çıkarsa benim için çok güzel bir sürpriz olur" diyen Birol, Akdeniz'de ciddi kaynak olma emareleri bulunduğunu belirtti.

Krizin mümkün olduğu kadar çabuk bitmesini beklediklerini kaydeden Birol, "Hükümetlerde çok büyük belirsizlik var. Önümüzdeki bir ay içinde neler olacağı çok büyük soru işareti. Belirsizlik süreci en kısa sürede bitmeli; bu konuda çok umutlu olduğumu söyleyemem. Bu yılı ciddi bir resesyonla geçirmezsek çok şanslıyız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2012, 17:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER