Bir gazete daha kağıda veda ediyor

Dünya gazetesi yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle basılı yayıncılığa son verme kararı aldı. Gazete, internet ortamında yayın hayatına devam edecek.

Bir gazete daha kağıda veda ediyor

Dünya gazetesi, Nezih Demirkent'in 2001 yılında vefatının ardından gazetenin başına geçen kızı Didem Demirkent'in sahipliğinde, Osman Saffet Arolat'ın genel yayın yönetmenliğinde, yayın hayatını bayi satışları ve abonelik sistemiyle sürdürüyordu.

Gazete ayakta kalabilmek ve internet üzerinden yayınını sürdürebilmek için online abonelik ücretini aylık 50, yıllık 300 TL olarak belirledi.Yeni uygulamayla, Dünya'nın özel haberlerine, köşe yazarlarına sadece aboneler erişebiliyor.Edinilen bilgiye göre; yazar, muhabir ve çalışanların maaşlarını neredeyse altı aydır ödeyemeyen gazete, günlük baskı adedini de birkaç bine düşürdü.

Gazetenin 1 Kasım'dan itibaren kâğıda basılı nüshasının yayınına son verilmesi planlandı. Online aboneliklerdeki talep durumuna göre, bu sürenin en fazla yılbaşına kadar uzayabileceği kaydediliyor.Birkaç aydan bu yana sayfa sayısını 24'ten 12'ye düşüren gazete, sayfa sayısındaki azalma nedeniyle, yazarlarının önemli bölümünü sadece internet sitesinde yazmaya yönlendirdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER