banner51

Berat Albayrak: Ekonomide ‘en kötüsü’ geride kaldı

Türkiye’nin 2018 yılı büyüme performansını değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “İç ve dış dengelenmeyi bir arada sağladığımız bu dönem, cari açık ve enflasyonda düşüş başlattık” dedi

Berat Albayrak: Ekonomide ‘en kötüsü’ geride kaldı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin 2018 yılı büyüme performansını, "Büyümede en kötü beklentiler gerçekleşmemiştir. Süreç çok kısa sürede başarılı bir şekilde atlatılmıştır. 2019 yılında büyümenin Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) öngördüğümüz şekilde seyredeceğine inancımız tamdır" sözleriyle değerlendirdi. Bakan Albayrak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, tarihin en ciddi spekülatif saldırısına ve küresel daralmaya rağmen 2001 ve 2008 yılındakine benzer bir durum gerçekleşmediğini ifade etti. Albayrak, "2018 son çeyrek büyümesi, yüzde eksi 3 olarak piyasa beklentileri doğrultusunda gerçekleşmiştir. İç ve dış dengelenmeyi bir arada sağladığımız bu dönem, cari açık ve enflasyonda düşüş başlattık. İktisadi faaliyette en kötü geride kalmıştır" dedi.

ÖNGÖRÜLEN ŞEKİLDE
Albayrak, tarihin en ciddi spekülatif saldırısı yanında küresel alanda büyümenin yavaşlama eğilimine girmesine rağmen 2001 ve 2008 yıllarındakine benzer bir durumun gerçekleşmediğine dikkati çekerek, sürecin çok kısa sürede başarılı bir şekilde atlatıldığını bildirdi. Bakan Albayrak, "Son dönemde finansal piyasalarda gözlenen olumlu gelişmeler, enflasyondaki düşüş trendi, öncü göstergelerdeki iyileşmeler, finansmana erişimde atılan adımlar ve istihdam seferberliği sayesinde, 2019 yılında büyümenin Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) öngördüğümüz şekilde seyredeceğine inancımız tamdır" diye konuştu.

"GÜÇLÜ BİR KOORDİNASYON DÖNEMİ YAŞIYORUZ"
Ekonominin hızlı bir toparlanma eğilimine girdiğini vurgulayan Bakan Albayrak, şu mesajları verdi: "2019'a ait güncel veriler, ekonominin hızlı bir toparlanma eğilimine girdiğine, büyümedeki yavaşlamanın geçici bir durumu yansıttığına ve ılımlı toparlanma eğiliminin başladığına işaret etmektedir. Artan ihracat ve turizm gelirleri büyümeyi besleyen ana kalemler olacaktır. Ekonomi politikalarında güçlü bir koordinasyon dönemi yaşıyoruz. Nisandan itibaren yapısal tarafta atacağımız adımlarla süreci daha da güçlendireceğiz. YEP kapsamında cari açığı azaltacak, katma değerli üretimi artıracak, milletimizin refahını yükseltecek politikalarımızı kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz."

YORUM EKLE

banner47