Bayer, Gebze Fabrikası'nda 50'inci Yılını Kutladı

Bayer, Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde bulunan fabrikasında 50 yıldır tarım ürünleri üretmeyi kutladı. Bayer Türk CEO’su Hubert Braun, tarım ürünleri tesislerine son 3 yılda 10 milyon TL yatırım yaptıklarını, 2015 yılında 13 milyon üretimleri ile rekor kırdıklarını söyledi.

Bayer, Gebze Fabrikası'nda 50'inci Yılını Kutladı
Bayer, Gebze Fabrikası’nda tarım ürünleri üretimi gerçekleştirmesinin 50’nci yılını kutladı. Gazetecilere fabrikanın laboratuvarları gezdirilerek, basın toplantısı düzenlendi. Bayer Türk CEO’su Hubert Braun, Gebze’deki fabrikalarında 1966 yılında üretime başladıklarını belirterek, "Tam 50 yıldır, Türkiye’de tarım ürünleri tesisi bulunan tek çok uluslu şirketiz. 1980’lerin sonundan bu yana Gebze fabrikamız, bitki koruma ve çevre sağlığı ürünleri alanında bölgesel üretim üssü durumuna geldi. Gebze’de 500’e yakın farklı ürün üretiyoruz ve bu ürünleri sadece Türkiye pazarına sunmuyor aynı zamanda 40’tan fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Gebze fabrikasında üretilen ürünler arasında Türkiye’de geliştirdiğimiz yenilikçi ürünler de bulunuyor. Örneğin, Afrika’daki ülkelerde çok küçük tarım arazileri bulunan ve az miktarda ürüne ihtiyaç duyan çiftçiler için 2 miligramlık tek dozluk ürünler üretiyoruz" dedi.
 
Yaptıkları yatırımlara değinen Braun, "Son 3 yılda Gebze fabrikamıza yaklaşık 10 milyon TL’lik yatırım yaptık. Yatırımlarımızın karşılığını aldık ve 2015 yılında toplam ağırlığı 5 bin tonu aşkın 13 milyon birimlik üretimle tarihimizde bir rekora imza attık ki bu rakam 2013 yılıyla karşılaştırıldığında yüzde 85 artış anlamına geliyor. Türkiye bölgesindeki ana tedarikçi olma potansiyeline sahip ancak tarımsal üretimin önemli ölçüde artması gerekiyor. Türkiye’de toplam ekilebilir alan 38 milyon hektar ve bu, Fransa gibi büyük tarım ülkelerine yakın bir rakam. Oysaki Fransa’nın üretimi Türkiye’nin iki katı. Türkiye’nin bazı bölgelerinde verimi artırmak için çok büyük fırsatlar var. Biz de bu fırsatları ürün ve hizmetlerimizin yanı sıra Türkiye genelinde çiftçiler için düzenlediğimiz eğitici etkinlikler ve Antalya’daki geliştirme faaliyetlerimiz ile desteklemeye çalışıyoruz" diye konuştu.
 
Hubert Braun, Almanya Parlamentosu’nun sözde Ermeni soykırımı tasarısını onaylamasıyla ilgili soruyu ise şöyle cevapladı:
 
"Evet, Bayer Almanya’da doğmuş bir şirket ama 150 yılı aşkın süredir var ve şu anda 130 ülkede faaliyet gösteriyor. Bu kadar uzun sürenin ardından artık 130 ülkede de var olan 130 ülkenin de şirketiyiz. Ana evimiz Almanya ama biz kendimizi küresel bir şirket ve küresel bir vatandaş olarak görüyoruz. Çok uzun süredir dünyada varız. Sonuçta burada ben aslında bir Türk şirketi adına konuşuyor gibiyim. Burada bin 500’ün üzerinde çalışanımız var. Bunlar Türkiye vatandaşları. Burası bir Türk şirketi şu anda. Türkiye’nin zor günler geçirdiği zamanlarda da buradaydık, iyi zamanlarında da buradaydık. Buradayız ve burada da kalmaya devam edeceğiz. Sonuçta siyaset içinde bulunduğunuz anla ilgili. Ama 150 yıllık bir şirket olarak biz şunu gördük ki; biz o anla ilgili değiliz. Biz gelecekle ilgiliyiz. Sonuçta burada insanların ihtiyaçlarına yönelik yaptığımız şeyler var. İnsanların ilaca ihtiyacı var, tarım ürünlerine ihtiyacı var. Biz de bunları sağlıyoruz. Bunları sağlamaya da devam edeceğiz. Dolayısıyla bizim açımızdan hiçbir şey değişmeyecek."
Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 15:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER