"Başımızın belası dolar"

Hamdi Türkmen yazdı: Geçen yıl 14 Temmuz’da 3,53 olan Dolar/ TL kurunun bir yıl içindeki kaybı yüzde 38’e ulaşırken, iki yıl önce 14 Temmuz’da 2,89 olan Dolar/TL kurundaki değer kaybı yüzde 67’i buluyor.

"Başımızın belası dolar"

Vallahi de billahi de ciddi bir bela bu dolar.

Ne yapacağı, nerelere tırmanacağı, nerede duracağı belli değil.

Günlük; özellikle de siyasi gelişmelere göre; bir fırlıyor, bakıyorsunuz birkaç gün sonra, biraz yumuşayıp, az da olsa iniyor.

Ama durduğu yerde, durduğu yok...

Dolar, 24 Haziran Seçimleri’nin hemen ertesi günü 4,53’e kadar gerilemişti.

Ama Erdoğan’ın yeni kabineyi açıklamasından sonra Amerikan Doları/TL kuru, Perşembe gecesi 4,97 olan tarihi zirveyi gördükten sonra Cuma günü 4,85’ler seviyesinde dalgalı seyrini sürdürdü.

***

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 52,5 oy oranıyla birinci turda cumhurbaşkanı seçildiği, Cumhur İttifakı’nın da seçmenin yüzde 53,6’sının desteğini sağlayarak TBMM’de çoğunluğu kazandığı 24 Haziran Seçimleri’nin üzerinden 3 hafta geçmeden Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybı ne yazık ki yüzde 7’yi aştı.

Geçen yıl 14 Temmuz’da 3,53 olan Dolar/ TL kurunun bir yıl içindeki kaybı yüzde 38’e ulaşırken iki yıl önce 14 Temmuz’da 2,89 olan Dolar/TL kurundaki değer kaybı yüzde 67’i buluyor.

***

Bekar ve çocuksuz bir asgari ücretlinin 2018’deki aylık net geliri, 1.603 Türk Lirası. Bu yıl başında dolar kuru 3,78 TL idi.

Yılın ilk günlerinde asgari ücreti 424 dolara denk düşen bir asgari ücretlinin bugünkü maaşı yüzde 21 eriyerek 331 Amerikan Doları’na kadar düştü.

***

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre dolardaki artışın akaryakıt fiyatlarına etkisi ise henüz sınırlı kamış görünüyor.

Yıla 5,57 TL’den başlayan benzin fiyatları Temmuz ayının ortasında 6,26’ya ulaşırken artış yüzde 12 olarak gerçekleşti.

Buna karşılık dünyadaki petrol fiyatları ise yüzde 9 civarında artış göstererek 68 dolardan 74 dolara yükseldi.

***

Dolardaki artışın ardından ithal elektronik ürünleri de etkiledi.

 Türkiye’de yoğun talep gören akıllı telefonlara seçim sonrası dikkate değer fiyat artışları oldu.

Akıllı telefon pazarının yaklaşık yüzde 60’ını elinde tutan Apple ve Samsung ürünlerine yüzde 21 ile yüzde 25 arasında zam yaptı.

***

Kurdaki yükselişin en olumsuz etkilediği sektörlerinin başında otomobil sektörü geliyor.

Geçtiğimiz yıl yerli ve ithal toplam 956 bin aracın satıldığı Türkiye’de bu yılın ilk altı ayında satışlar 353 binde kaldı.

Amerika’nın Sesi’ne bilgi veren otomotiv sektörün önde gelen bir şirketinin üst düzey yetkilisi, kurdaki artışın beklentileri olumsuz etkilediğini söyledi.

İsmini vermek istemeyen bir yetkili, “Bu yıl sektörde yüzde 30-35 aralığında bir daralma bekleniyor. Genel ekonomiye dair öngörüler de müspet değil.

Otomobil fiyatları yılbaşına göre yüzde 10-15 yukarıda. Ama daha da artış olacak.

Bunu önümüzdeki iki ay içinde göreceksiniz. Çünkü otomotiv sektöründe artışlar biraz daha geriden geliyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER