Bankalara Dövizde Kolaylık Geliyor

Merkez Bankası Başkanı Başçı, yapacakları ilk toplantıda TL munzamın dövizde tutulan oranını artırabileceklerini, bankalara dövizde sınırlı kolaylık sağlayabileceklerini açıkladı.

Bankalara Dövizde Kolaylık Geliyor

Merkez Bankası'nın önümüzdeki hafta yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin sinyaller veren Erdem Başçı, yeni bir adım atacaklarını söyledi.

Başçı, "Mart'ta altın için kolaylık sağlamıştık, önümüzdeki toplantıda dövizle ilgili adım atacağız. Bankalara dövizde sınırlı kolaylık gelecek. Onlara döviz bulundurma opsiyonu tanımamız da mümkün. Bunun pek çok açıdan faydasi olacak. TL'nin performansını daha da güçlendirecek" diye konuştu. Piyasalardaki oynaklıkla ilgili konuşan Başçı, "Zaman zaman riskten kaçınma hareketleri oluyor. Önemli olan Türkiye'nin sağlam duruşu var. Para politikasında da sağlam duruş izliyoruz. Bizim oynaklık seviyemiz oldukça düşük seviyelerde. Para politikasının enflasyonu düşürme odaklı duruşu önemli. Enflasyon cephesinden yavaş yavaş iyi haberler gelmeye başlayacak. Enflasyonla ilgili iyi haberle için özellikle bu ay önemli. Petrol ve emtiadaki düşüş Türkiye için olumlu haber. Oradan cari açığı iyi haber gelecek" dedi.

TL'nin nisbi performansının iyi olduğunu belirten Başçı, "Oynaklığı daha az olmaya devam edecek. Dalgalanmalar geçici niteliktedir" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2012, 16:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER