Balıkçılar Kredilerini Ödeyemiyor!

Son 51 yılın en sert kışı, Ege Bölgesi’nde faaliyet gösteren balıkçılıkları zor durumda bıraktı. Yaşananların doğal afet olarak değerlendirilmesini isteyen su ürünleri avcılığı kooperatifleri, hükümetten Ziraat Bankası kredi borçlarının ertelenmesini istiyor.

Balıkçılar Kredilerini Ödeyemiyor!
İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yalavaç, sert kış koşullarının balıkçılık sektörüne büyük zarar verdiğini söyledi. Yalavaç, “Son 51 yılın en sert kışını geçiren bölge balıkçılarımızın mağduriyetleri büyüyor. Yaşananlar doğal afet sayılmalı. Önlem alınmadığı takdirde, 30 bin kişilik bir aile olan bölgedeki balıkçılık sektörü bitme noktasına gelecek. Balıkçıların Ziraat Bankası’ndan aldığı kredilerin ödemesinin ertelenmesi gerekiyor. Bu şekilde su ürünleri avcılığı kooperatifleri biraz da olsa nefes alma imkanına kavuşacak” dedi.
 
Balıkçılık sektörünün ve kooperatiflerin üvey evlat muamelesi görmemesi gerektiğini dile getiren Yalavaç, İMEAK DTO İzmir Şubesi olarak her platformda üyelerinin seslerini duyurmaya çalışacaklarını ifade etti. Yalavaç,yetkililerden sektörün ve su ürünleri avcılık kooperatiflerinin sesine kulak vermesini istedi.
Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2015, 15:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER