Avrupa'ya Ticaret Tamamen Durdu

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki dozvola krizi 12’nci gününde aşılamayınca ticaret sınırda kaldı. Bulgaristan Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’nda Bulgar TIR sürücülerinin dün başlattığı eylem nedeniyle 24 saatten bu yana Avrupa’ya ulaştırılmak üzere ihracat yüklü hiçbir araç giriş çıkış yapamadı. Kapıkule gümrük sahasında 100 kadar TIR sırada beklerken, gümrük sahası dışında 3 kilometre uzunluğunda araç kuyruğu oluştu.

Avrupa'ya Ticaret Tamamen Durdu
Bulgaristan Hükümeti’nin dozvola belgesi vermemesi ile başlayan kriz Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır Kapısı üzerinden Avrupa’ya yapılan ticareti durdurdu. İki ülke Ulaştırma bakanlıklarının karşılıklı hamlelerle birbirlerine kapattığı sınırı bu kez Bulgar sürücüler kapattı. Dün, gümrük sahası girişine TIR aracını çekerek giriş-çıkışa izin vermeyen Bulgar plakalı bir TIR, ticaretin tamamen durmasına neden oldu. Kapıkule Sınır Kapısı’ndan 24 saatten bu yana hiçbir araç giriş çıkış yapamıyor. Bu nedenle gümrük sahasında Türk ve yabancı TIR araçları parklarda beklerken, gümrük sahası dışında ise 3 kilometre çift sıra TIR kuyruğu oluştu. Narenciye yükü taşıyan araç sürücüleri donduruculu (thermo king) araçlarına sürekli mazot takviyesi yaparak taşıdıkları ürünlerin bozulmasını engellemeye çalışıyor.
 
CANLI BALIKLAR SINIRDA BEKLİYOR
 
Kapıkule Sınır Kapısı’nda bekleyişini sürdüren sürücülerden John Bramsy, Hollanda’ya canlı balık götürdüğünü ifade ederek, şöyle dedi:
 
"Sınır kapalı. Gümrükte bekliyorum. Balıklar telef olmasın diye sürekli kontrol ediyorum, zaman zamanda balıklara oksijen sistemiyle hava veriyorum."
 
Türk sürücülerden Fahri Dayanır ise aracının Bulgaristan tarafında olmasına rağmen tüm ihtiyaçlarını Türk tarafına geçerek sağlamak zorunda kaldıkları belirterek, “Aracım Bulgar tarafında kaldı. Bütün ihtiyaçlarımızı Türk tarafında halledip aracımızın yanına öyle gidiyoruz. Burası Asya’yı Avrupa’ya bağlayan bir kapı. 12 gündür burada yatıyoruz, kimse halimizi sorumuyor. Devlet bile yanımız değil, herkes böylece bekliyor. Şimdi Bulgar TIR yolu kapatmış bir gündür hiç giriş çıkış yok” diye konuştu.
 
İPSALA’DA 11 KİLOMETRE KUYRUK
 
Bulgaristan’a açılan Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır kapılarındaki dozvola sıkıntısı nedeniyle TIR sürücülerinin alternatif güzergahı olan İpsala Sınır Kapısı’nda Yunanistan’a çıkış yapmak için bekleyen TIR’lar 11 kilometre kuyruk oluşturdu. Gümrük yetkilileri taşıdıkları ürünlerin bozulma ihtimaline göre narenciye ve çiçek taşıyan sürücülere öncelik taşıyarak sınırdan çıkış işlemlerini yapıyor.
Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2014, 16:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER