Asgari Ücret 'Açlık Sınırı'nın Altında...

Hamdi Türkmen yazdı: TÜRK-İŞ’in 2017 Kasım ayı sonucuna göre: 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için; yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı; yani (açlık sınırı) 1.567,45 TL. Oysa bugün asgari ücret hala 1.404,06 lira. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu, diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5.105,71 TL’dir.

Asgari Ücret 'Açlık Sınırı'nın Altında...

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

“Öğretmen maaşı, milletvekili maaşı kadar olmalı…”

Keşke mümkün olabilse…

Ama çok zor, hatta olanaksız.

Anlatılan hikaye hep aynı: “Atatürk’e mebus maaşları ne kadar olsun? diye sormuşlar; O da, “öğretmen maaşlarından fazla olmasın” yanıtını vermiş!..

Bu cümle yıllardan beri hep söylenir. Ancak, çok araştırdım; ne yazık ki böyle bir olay ne yaşanmış ne de Atatürk böyle bir söz etmiş sonucuna ulaştım.

Çünkü Atatürk’ün söylemişse bu tavsiyesi hiçbir zaman yerine gelmemiş.

O zaman da şu ortaya çıkıyor; Yani Atatürk istedi ve talimat verdi, ama bu söze kimse kulak asmadı ve yerine getirilmedi.

O yıllarda böyle bir şey mümkün mü?
 
***
 
Kabul edelim ki, öğretmenler her zaman dar gelirli insanlar olmuştur. Milletvekilleri ise her zaman kendi maaşlarını yüksek tutmuşlardır. Bu sanırım prestij ve güç sahibi olmanın bir aracıdır.

Öğretmenlerin büyük bir geçim sıkıntısı içinde olduğu gerçeğine, işçi ve memur maaşlarını da eklemek lazım. Bugün Türkiye’nin gündemi yeni “asgari ücret”in ne kadar olacağıdır. 

Hükümetin kararı bekleniyor.

TÜRK-İŞ tarafından 30 yıldan bu yana her ay düzenli olarak,  “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması yapılır. TÜRK-İŞ Araştırmasının 2017 Kasım ayı sonucuna göre: 
Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için; yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.567,45 TL, 
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu, diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5.105,71 TL’dir. 

***
 
Ülkemizde dört kişilik bir ailenin açlık sınırı, “1.567,45 lira” ise bugün asgari ücret 1.404,06 liradır. 

Bunun anlamı şudur:
Ülkemizde, “asgari ücret” ne yazık ki açlık sınırının altındadır! 

Bu çok üzücü bir gerçektir.

Arzumuz; karnı tok, alnı açık, erdemli insanlardan oluşan 80 milyonluk bir Türkiye’dir.

Özlenen, aranan, istenilen “Büyük Türkiye” budur! 

Milli Geliri/ yani ekmeği bölüştüğümüzde; insanların iki yakası bir araya gelmiyorsa; gelir düzeyleri açlık sınırının altında kalıyorsa, sadece ve sadece “Eyvahlar olsun” diyebilirim.
 
 

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2017, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER