Arslan: Bakliyatta İhracatcıyken İthalatçı Olduk

Mersin’de Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Şube Başkan Yardımcısı Hasan Arslan, bakliyat sektöründe üretimin yarı yarıya azaldığını, Türkiye’nin ithalatçı konuma düştüğünü söyledi.

Arslan: Bakliyatta İhracatcıyken İthalatçı Olduk
90’lı yıllarda bakliyat sektöründe Türkiye’nin ihracatçı konumda olduğunu hatırlatan ve bugün gelinen noktayı değerlendiren Arslan, "1990’lı yıllarda bakliyatta 2 milyon tonun üzerinde üretimle ihracatçıyken, bugün nüfus artışı, tüketim artışı gibi nedenler ve üretimin azalmasıyla ithalatçı konuma düştük. 1 milyon ton civarında bakliyat üretimimiz var. Ancak tüketim bunun çok üzerinde" dedi.
 
90’lı yıllarda 300 bin ton mercimek, 200 bin ton nohut, 100 bin ton fasulye ve diğer hububat bitkisi üretildiğini vurgulayan Arslan, bunun 2015 itibari ile yüzde 300 düştüğünü ifade etti. Ekim alanlarının azalması ve hava koşullarının bu sonuçta etkili olduğunu anlatan Arslan, uzun vadede dünya genelinde gıda krizi yaşanabileceğini, Türkiye’nin de uzun vadeli tarım politikalarına ihtiyaç duyduğunu sözlerine ekledi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2015, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER