banner51

Araba Alacaklar Dikkat!

Dövizdeki hızlı artış şu an için yalnızca döviz bürolarındaki rakamlarla sınırlı kalsa da, önümüzdeki günlerde günlük yaşama doğrudan etki eder bir hal alacak. Bu yükselişten otomotiv sektörünün zirvesi, lüks araç konsepti de etkilenecek.

Araba Alacaklar Dikkat!

BURAK CİLASUN / BEN HABER

Döviz kuru bu kez lüks otomobilleri de vurdu. 2015'e hızlı bir giriş yapan ve satış oranları 2014'ün de üstünde artış gösteren lüks otomotiv pazarı, yılın son çeyreğine girerken yerini durgunluğa bıraktı. Yüzbinlerce liralık lüks araçların bir kısmı bu süreçte 2. el piyasasına dahil olurken, küçük bir kısmı da hacizle karşılaştı. Piyasalardaki dalgalanmalardan uzun yullardır genel itibariyle etkilenmeyen üst sınıf araç satışları, euro ve bilhassa doların 2015 başından itibaren önlenemeyen ve hatta yavaşlatılamayan artışı karşısında zor günler yaşıyor. Birçok lüks araç satıcısı çareyi ya segment düşürmekte buluyor, ya da kâr oranını düşürmekte buluyor. Lüks araçlardaki vergi oranının yüksekliği de işin içine dahil edildiğinde, sektördeki daralma kaçınılmaz hale gelmiş durumda.
 
“Yüzde 15-20'lik bir daralma olabilir”
 
Otokent'in eski başkanı ve İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Yılmaz Akın da konuya ilişkin olarak Ben HABER okuyucuları için çeşitli bilgiler paylaştı. Lüks otomobil sınıfının diğer araçlarla ciddi anlamda farkının olduğunu ve bu nedenle ele alırken çeşitli farklılıkların göz önünde bulundurulması gerektiğini dile getiren Akın, “Dövizin yükselmesiyle lüks araç satışlarında yüzde 10-20 arası gerileme oldu. Lüks araç konsepti çok farklı bir konsept. Diğer araçlara göre çoğu zaman fazla etkilenmiyor. Yalnız bu dönem dövizin kısa zamandaki hızlı artışı, etkilenmeme durumunun önüne geçti. Yüzde 15-20'lik bir daralmanın söz konusu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.” dedi. 
 
Ayrıca İzmir'in İstanbul ve Ankara ile kıyaslanmaması gerektiğini dile getiren Akın, “İzmir'de lüks araç satışı İstanbul ve Ankara'nın oldukça gerisinde seyrediyor. İzmirliler doğrudan üst sınıf lüks araçlardan ziyade orta üst sınıfı daha çok tercih ediyor. Bu da İzmir'in sektörde biraz daha arka planda kalmasıyla sonuçlanıyor.” dedi. Akın, otomobil satışlarındaki fiyatların yükselmesine ilişkin olarak çıkan haberlerin de yalnızca “Otomobil fiyatları arttı.” düşüncesiyle değerlendirilmemesi gerektiğini belirtirken, “Dövizin artmasıyla birlikte her şeyin fiyatı arttı. Televizyon, akıllı telefon, elektronik eşya ve birçok ithal ürünün fiyatlarında artış varken, otomotivde bunun aksini beklemek mümkün değil. Biz de bu artıştan satışların azalmasından dolayı memnun değiliz ama mevcut sistem bunu gerektiriyor.” dedi.
 
Sektörde iyimser olanlar da var
 
Öte yandan piyasaya ilişkin fikirleri olumlu olan firmalar da var. Türkiye'de sektörün lider firmalarından bazıları, her şeye rağmen kendi satışlarının düşmeyeceği, hatta artacağı görüşünde. Otomotiv piyasasında 2015'in ilk yarısındaki iyimser havanın yılın son dönemine ve 2016'ya da yansımasını bekleyen şirketlerin sayısı da azımsanmayacak seviyede; ancak konuya ilişkin onların da tek endişeleri dövizdeki yükseklik. TL bazındaki kuruşluk artışların dahi yüzbinlerce liralık araçlarda oynamaya yol açmasından dolayı yer yer tedirginliklerin yaşandığı piyasada, 1 Kasım'da gerçekleştirilecek seçimlerin sonuçları ve oluşacak hükümetin ekonomik politikaları büyük bir merakla bekleniyor.
 
Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2015, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER