banner9

Antalya'da Mena Ülkeleri Zirvesi

Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) ülkeleri zirvesi, Antalya’da başladı.

Antalya'da Mena Ülkeleri Zirvesi
1’nci Uluslararası MENA Ülkeleri Antalya Zirvesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYTDA) desteği, Türk Hava Yolları (THY) sponsorluğu, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ve Serik Belediyesi ana organizasyonunda Belek Rixos Premium Hotel’de bugün başladı.
 
MENA ülkeleri ve Türkiye arasındaki ticari ve turistik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen zirvenin açılışına, MENA Bölgesi’ndeki 14 ülkenin 30 farklı kentinden 250 seyahat acentesi, 20 büyükelçi, diplomat ve bürokrat ile 70 medya mensubu katıldı. 9 Şubat’a kadar sürecek zirve kapsamında, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Ürdün, Lübnan, Bahreyn, Irak, Katar, Mısır, Filistin, Umman, Kuveyt, Cezayir, Fas ve Tunus’tan büyükelçiler, seyahat acenteleri, diplomat ve bürokrat ile medya mensuplarından oluşan heyet üyeleri, Antalya’nın tarihi ve turistik yerlerini de ziyaret edecek.
 
ÜÇ SAAT UÇUŞ MESAFESİ
 
Antalya’nın, bütün MENA ülkelerine ortalama 3 saat uçuş süresiyle Avrupa ülkelerine göre daha kolay ulaşılabilir, kaliteli ve uygun fiyatlı tatil imkanlarına sahip olduğunu belirten Vali Muammer Türker, sağlık turizmi başta olmak üzere toplantı ve konferans turizmi, dünya standartlarında golf ve futbol tesisleri ile spor turizmi, rafting, jeep safari ve avcılık vb. farklı turizm aktivitelerinin aynı anda yapabildiği eşine az rastlanılır önemli bir turizm destinasyonu olduğunu dile getirdi. 2015 yılında Antalya’ya 10 milyon 869 bin turist geldiğini kaydeden Vali Türker, MENA Ülkeleri’nden ülkemize gelen yaklaşık turist sayısı 2 milyon 700 bin civarındayken, Antalya’ya 70 bin civarında olduğunu, bu sayının oldukça az olduğunu dile getirdi.
 
POTANSİYELİ DEĞERLENDİREMİYORUZ
 
MENA’nın Afganistan’dan Fas’a uzanan kuşakta yaklaşık 600 milyonluk bir nüfus ve Türkiye ile birlikte 4 trilyon dolarlık bir milli gelire sahip olduğuna dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, bugün dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında Türkiye ve Suudi Arabistan’ın bulunduğunu, gelecekte Pakistan ve Mısır’ın da yüksek nüfuslarıyla ilk 20’ye girme veya yaklaşma imkanına sahip olduklarını kaydetti. Akdeniz ve Ortadoğu’nun, genç ve artan nüfusla turizm, imalat sanayi ve tarımsal sanayide önemli potansiyel barındırdığını söyleyen Türel, “Bugün bu potansiyeli değerlendiremediğimiz gibi, savaşla, terörle, yoksulluk ve işsizlikle mücadele etmek zorunda kalıyoruz" dedi.
 
EN ÇOK HARCAYAN ARAP TURİST
 
Türkiye’ye geçen yıl yaklaşık 2.5 milyon Arap turist geldiğini ve 4 milyar dolardan fazla harcama yaptığını belirten Arap Turizm Örgütü Başkanı Dr. Bandar Fahad Al-Fehaid, Arap turistlerin dünya çapında en çok harcayan turist olduğunu dile getirdi. Ortalama bir Arap turistin 5 günde 4- 4 bin 500 dolar harcadığını söyleyen Al-Fehaid, Türk turistlerin de 5 günde aynı düzeyde harcadığını söyledi. Al-Fehaid, “Ortak noktalarımız var ve bunu geliştirmeyi arzuluyoruz. Arap yatırımcıların Türkiye’de yatırımlarına yönelik çalışmalar yürütüyoruz. İki bölge arasındaki turizm göstergelerini nasıl yükseltebiliriz konusunda işbirliğimiz sürüyor. Körfez Arapları yılda 57 milyar dolardan fazla sağlık turizmine harcıyor. Bu konuda Türkiye için de ayrı bir çalışma yapılacak" dedi.
 
HELAL TURİZM ÖNERİSİ
 
Türk Hava Yolları’nın dünyanın en geniş uçuş ağına sahip olduğunu belirten THY Pazarlama Satış Başkan Yardımcısı Adem Ceylan, bugün 300’üncü uçağın da teslim alınacağını açıkladı. THY olarak 113 farklı ülkede 287 noktaya uçuş yaptıklarını anlatan Ceylan, dünyada en çok uçuran havayolu olmayı hedeflediklerini, 2015 yılında 61.2 milyon yolcu taşıdıklarını, 2016 yılı hedeflerinin de 74.4 milyon olduğunu söyledi. İstanbul, Trabzon ve Yalova bölgelerinin Ortadoğu’nun ilgi gösterdiği turist destinasyonları olduğunu da belirten Ceylan, “Antalya için bunu tam söyleyemeyiz. Buradaki işbirlikleri ve irtibatlarla Antalya- Ortadoğu turizm ilişkilerinin artacağına inanıyorum. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan turist sayısının artırılması için helal turizm yaygınlaştırılmalı ve bu amaçla daha fazla tesis yapılması, bu amaçla yapılandırılması ve uygun programlar hazırlanması önem arzetmektedir" diye konuştu.
 
Antalya’nın Türkiye öncü ve ileri turizm destinasyonu ve dünyanın da en yakından takip ettiği şehirlerden birisi olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, bakanlık olarak ayrı bir önem verdikleri EXPO 2016 Antalya etkinliğinde 8 milyon misafiri ağırlayacaklarını, Antalya’da Kültür ve Turizm Bakanlığı ofisi açacaklarını, bunun Türkiye’de çok az görülen bir uygulama olduğunu söyledi.
 
Türkiye’nin huzurlu ve güvenli bir ülke olmaya devam ettiğini kaydeden Yayman, "Türkiye sadece bölgesinin değil aynı zamanda Asya’nın, Afrika’nın ve Avrupa’nın kesişim noktası olması anlamında demokrasisiyle milletiyle tarihiyle coğrafyasıyla bir güven adası, bir istikrar adası olmaya devam edecektir. Türkiye her alanda olduğu gibi turizmde çok büyük bir yatırım potansiyeline sahiptir" dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2016, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER