Anadolu'da Besecilik Geliştiriliyor

Yozgat’ın Kadışehri İlçesi’nde süt besiciliğini geliştirmek amacıyla kaymakamlık öncülüğünde kurulan Bozok Şirketi’ne ait Süt Toplama Merkezi’nin ihtiyacını temin etmek üzere hayvancılık sektörü de geliştirilmeye çalışılıyor. Kaymakamlık tarafından talep doğrultusunda temin edilen Holstein cinsi 18 gebe düve 9 besiciye dağıtıldı.

Anadolu'da Besecilik Geliştiriliyor
 
Kadışehri Süt Toplama Merkezi’nin faaliyetine başlaması ve ilçedeki süt sığırcılığının kalitesinin artırılması amacıyla Kaymakamlık öncülüğünde satın alınan yüksek verimli  Holstein cinsi 42 gebe düvenin daha önce getirilip, 21 besiciye dağıtıldığı belirtildi. Kadışehri Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü teknik personeli tarafından Trakya bölgesi taranıp, hastalık testleri yaptırılarak, temin edilen gebe düvelerin uygun bakım koşullarında günlük 25-40 litre süt verimine ulaşabildiği ifade edildi. Kadışehri Kaymakamı Ali Doğan, Holstein cinsi düvelerin dünyadaki en verimli süt sığırı cinslerinden biri olarak bilindiğini hatırlatarak, şöyle dedi:
 
"Hayvanların daha iyi bakılması, elde edilen süt miktarı ve dolayısıyla sütten elde edilen gelirin artırılması amacıyla Süt Birliği’ne üye olan vatandaşlarımızdan bir kısmı Aksaray’da özel bir şirket bünyesinde teorik ve uygulamalı süt sığırcılığı eğitimi aldı. İlçemize getirilen toplam 60 Holstein cinsi gebe düveden sonra yetiştiricilerimizin talep etmeleri halinde yeni bir parti hayvan getirilmesi ve süt sığırcılığının gelişmesi amacıyla yeni projelerin hayata geçirilmesi planlanmaktadır."
Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2014, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER