banner51

Altında Beklentiler Düşük

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Yıldırımtürk Altın ve para piyasalarını değerlendirdi. Yıldırımtürk, "Ağustos ayında altının ons fiyatı bin 500 dolar ile bin 650 dolar arasında dalgalanabilir; altının gramı 88 TL'ye kadar gerileyebilir" dedi.

Altında Beklentiler Düşük

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, Ağustos ayı ortalarına kadar altın fiyatlarının aşağı yönlü dalgalı seyir izleyeceğini, altının ons fiyatının bin 650 doları geçmesinin mümkün görünmediği öngörüsünde bulundu.
 
Altın ve para piyasalarını değerlendiren Yıldırımtürk, altının en büyük düşmanının faiz olduğunu, son dönemde ise Euro bölgesinde borçlanma gereksinimi nedeniyle, kamu borçlanma faizlerinin tarihi zirvelere yükseldiğini söyledi. Bu nedenle yüksek karı kaçırmak istemeyen ve elinde de yüklü miktarda altın tutup alıcı getirmeye çalışan büyük spekülatörlerin, bu durumu fırsat bilerek, "altın daha da yükselecek" yorumları ile altının her yükselişinde satış yaparak tahvile yöneldiklerini belirterek, "Çünkü orada Euro bazında yüzde 7.5 faizler muazzam bir para. Bizim o 2001'deki kadar getiri sağlayacak bir faiz oranı" dedi.

Yıldırımtürk, AB'de aynı ortaklık içindeki Almanya'dan tahvil alımında ise euro bazında faizlerin yüzde 1.5-1.30 civarında olduğuna işaret ederek, "Dolayısıyla 4-5 kat fark var. Elinde altın bulunduran büyük spekülatörler, küçükleri yönlendirerek altınını satmaya ve tahvile yönelmeye devam ediyorlar. Altın, o söylemler sırasında biraz yükseliyor, onlar satış yaptığında tekrar geriliyor. Son dönemde özellikle merkez bankalarının söylemleri, toplantıları, toplantı tutanaklarının açıklanacağı günler, altın için spekülatif hareketlerin en yoğun günler. Böyle yaparak, altının yukarı yönlü seyrinde etkili oluyorlar, oralardan satış yapıyorlar" yorumunu yaptı.

ABD Merkez Bankası (FED) toplantısı öncesinde de böyle bir beklenti oluşturulup altının ons fiyatının bin 630 dolarlara kadar yükseldiğini belirten Yıldırımtürk, toplantı sonrasında hemen satışa geçilerek altının ons fiyatının bin 595 dolara kadar gerilediğini kaydetti. Yıldırımtürk, Avrupa Merkez Bankası toplantısından da altını tetikleyecek, likiditenin bollaştırılmasına ilişkin bir karar olmadığını ifade etti. Asya bölgelerindeki ekonomilerden de durgunluk işaret geldiğine dikkati çeken Yıldırımtürk, diğer taraftan emtia fiyatlarında gerilediğini ve emtia fiyatlarının gerilediği bir ortamda altın fiyatlarının yükselmesinin mümkün olmadığını, onun fiyatlarının da gerilediğinin altını çizdi.
Akdeniz'deki jeopolitik gerginliğin şu anda biraz altın fiyatlarını tuttuğunu belirten Yıldırımtürk, "Bütün bunları etkisi göz önüne alındığında altın fiyatlarında Ağustos ortalarına kadar gerileyen, aşağı yönlü dalgalı bir trend izleyeceğiz. O nedenle altının ons fiyatının bin 650 dolarları geçmesi mümkün değil diye düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu. Yıldırımtürk, Ağustos ayında altın piyasasına ilişkin beklentilerini şöyle açıkladı:
"Ağustos ayında ise altının ons fiyatı bin 500 dolar ile bin 650 dolar arasında dalgalanabilir. Yine Ağustos ayında altının ons fiyatı bin 530 dolar ve doların da 1.775 TL seviyelerine geri çekilmesi halinde, altının gramı 88 TL'ye kadar gerileyebilir. Gerçekleşmemesi halinde, o zaman da seyir aralığı 90 ile 94 TL aralığında olacak diye düşünüyorum."

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2012, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER