Altın zirve Yaptı

Spot altın Çin'den gelen alımlarla yükselişe geçerek 19 Haziran'dan bu yanaki en yüksek seviyeyi gördü. Bu arada ''Doktor Kıyamet'' lakaplı ünlü yatırımcı Marc Faber, en cazip yatırım aracının altın olduğunu söyledi.

Altın zirve Yaptı
Çin'de artan talep ve fiyatların belli teknik seviyeleri aşmasıyla gelen alımlar altın fiyatlarını yükseltti.
 
Dün 1370 dolara kadar yükselen altın, 19 Haziran'da gördüğü 1351 dolar seviyesinden bu yana en yüksek değere ulaşmış oldu.
 
Bugün işlemlere 1366 dolardan başlayan altın, 1372 dolara kadar yükseldikten sonra 1364 dolar seviyesinden alıcı buluyor.
 
Altın son sekiz işlem gününün yedisinde kazanç kaydetti. Ancak altındaki trend aşağı yönlü olmaya devam ediyor.
 
'SATIŞ FIRSATI'
 
Societe Generale'nin Singapur şubesinde görevli stratejist Mark Keenan, "Şu anki seviyelere teknik nedenlerle ulaşıldı. Bunlar sürdürülebilir seviyeler değil. Yaşanan yükseliş uzun dönemde altının düşeceği öngörümüzü değiştirmiyor. Fiyatlardaki artışı satış için bir fırsat olarak görüyoruz" şeklinde konuştu.
 
DOKTOR KIYAMET: EN CAZİP YATIRIM ARACI ALTIN
 
Nisan 2013’te tarihinin en büyük düşüşlerinden birine imza attıktan sonra son dönemde özellikle ABD Merkez Bankası Fed’in ekonomiye verdiği desteği çekme mesajlarını azaltmasıyla yeniden toparlayan altına ünlü yatırımcı Marc Faber’den övgü geldi.
 
Daha önceki krizlere yönelik başarılı tahminleri nedeniyle lakabı ''Doktor Kıyamet'' olarak adlandırılan Marc Faber, altının en cazip yatırım aracı olduğunu ifade etti.
 
Faber, yatırımcıya altın madenciliği sektörü hisselerini önerdi.
 
Fed kaygısı taşıyan pekçok yatırım uzmanının hayatında hiç altın alıp satmadığını kaydeden Faber, bu hisselerin 2008'deki diplerden bile daha düşük düzeyde olduğunu, S&P, Dow, Russell ve diğer endekslere bakıldığında en cazip yatırımın altın olduğunu kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2013, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER