Altın Fiyatları Tepetaklak!

Altın, FED endişeleriyle beş yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi...

Altın, ABD'de dün açıklanan tüketici fiyatları verisinin yukarı yönde hareket etmesi ve buna bağlı olarak Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek ay faiz artırımına gideceği beklentilerinin güçlenmesinin ardından ardından beş yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.
 
Spot altın yüzde 0,5 düşüşle ons başına 1,064.55 dolara kadar inerek Şubat 2010'dan bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından, Singapur saati ile 13:55'te 1,069.08 dolara gelerek düşüşünü yedinci güne taşıdı.
 
Altın bu yıl, iyileşen ABD ekonomisin politika yapıcıları borçlanma maliyetlerini artırmaya yönelteceği spekülasyonuna bağlı olarak yüzde 9.8 düştü. Yüksek faizler, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor.
 
Fed Çarşamba günü 27-28 Eylül'de gerçekleştirdiği toplantının tutanaklarını açıklayacak. Fed bu toplantıda, işgücü piyasası koşulları iyileşirse ve enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine doğru yükseleceğine güven duyarlarsa, Aralık ayında faiz artırımına açık olduklarının işaretini vermişti.
 
ABD'de çekirdek tüketici fiyatları endeksi, kiraların artmaya devam etmesi ve sağlık-bakım maliyetlerindeki yükselişle birlikte ikinci ay üst üste yüzde 0,2 yükseldi. Bu, Mayıs ve Nisan'dan bu yana en en güçlü iki aylık veriyi işaret ediyor ve enflasyonun Fed'in hedefine doğru yükselmekte olduğunu gösteriyor. 
 
Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Fed'in Aralık toplatısında faiz artırımına gideceği beklentilerinin güçlenmesi ile birlikte rekor seviyeye doğru tırmandı. 
 
Bloomberg'in derlediği verilere göre altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Salı günü 1,508.09 tona çıktı. Ancak varlıklar halen Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyesi yakınında.
Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER