Altın fiyatları daha da artacak mı?

Altın fiyatları düşecek mi, yoksa yükselecek mi? Vatandaşın en merak ettiği soru, şu dönemde altın alınıp alınmayacağı. Yatırımcıların ve vatandaşın merakını İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Baransel giderdi.

Altın fiyatları daha da artacak mı?

Burak Cilasun / Ben TV

Altındaki hızlı yükselişin devam ediyor oluşu, vatandaşın aklını karıştırdı. Düğün ve sünnet gibi etkinliklere gidecek olan vatandaşlar fiyatlardan yakınırken, yatırımcılarsa almanın mı yoksa satmanın mı daha kârlı olacağı konusunda soru işaretleri yaşıyor.

"İNSANLAR GRAM ALTINDAN BİLE KAÇIYOR"

Altındaki son durumuysa İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, Ben TV okuyucuları için anlattı. Baransel, "Altının böylesi yükselişi esnafın kötü günler geçirmesine yol açıyor. Artık insanlar düğünlerde altın yerine 50 Euro, 50 Dolar yahut en büyük paramız olan 200 TL'yi takmayı tercih ediyor. İşçiliğin olduğu ürünlerdeyse, esnafımız malını satabilmek için işçilik parasından fedakarlık etmek zorunda kalıyor. İnsanlar gram altından bile kaçmaya başladı." dedi.

"TIRMANMAYI SÜRDÜRÜR"

Altın fiyatlarındaki artışı ABD ve Çin ilişkilerindeki ticari hamlelere bağlayan Baransel, "Altın fiyatlarındaki bu hızlı artış iki dev ülkenin çekişmesinden dolayı yaşanıyor. Yoksa böylesi hızlı ve anormal artışlar yaşanmaz. Benim kanaatim bu gerilimin de süreceğinin işaretleriyle birlikte altın fiyatlarının tırmanmayı sürdüreceği yönünde." dedi.

SAHTECİLERE KARŞI UYARDI

Fiyatlardaki büyük artışın sahtecilik ve dolandırıcılığa yol açacağını söyleyen Baransel, vatandaşı uyarmayı da ihmal etmedi. Baransel, "Altın fiyatındaki yükseliş, piyasadaki dolandırıcıların artmasına neden oldu. Altın görünümü verilmiş olarak farklı ürünlerin satışları var. Altında sahtecilik çok daha kolay. Kalpazanlar artık para yerine bugünki fiyatıyla 1920 TL olan Ata altını sürüyor piyasaya. Taklit ürünler nedeniyle esnafımız zorluk çekiyor. Düğün sonrası altınlarını bozdurmaya gelen neredeyse her çiftin getirdiği ürünler içinde mutlaka sahte olanlar çıkabiliyor. Ne yazık ki durum öyle vahim ki bazı kuyumcu dükkanlarında vitrinlere bile altın olmayan demo ürünlerin konduğunu görüyoruz. Sarı pirinç ürünler, altınmışçasına takılıyor. Bijüterilerde altın görünümlü ürün satışında patlama var. Pırlantada bile sahtecilik ciddi oranda artış gösterdi." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER