Alternatif Ürün Çeşitlendiriliyor

Yozgat'ta 2002 yılında uygulamaya konulan ’Alternatif Ürün Projesi’ ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Alınacak sonuca bağlı olarak önümüzdeki yıllarda çiftçilere tavsiye edilmek üzere ekimi yapılan Amasya misket elması ve bamyanın sonucu bekleniyor.

Alternatif Ürün Çeşitlendiriliyor
Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile birlikte Yozgat’ta yaklaşık 1.5 dönümlük alana 100 Amasya misket elmasının dikimini yaptıklarını söyledi. Pazar sorunu bulunmayan Amasya misket elmasının, bir yıl durup, ikinci yıl meyve vermesi nedeniyle çiftçi tarafından benimsenmediğini belirten Özdemir, "Amasya misket elmasının yeni bir türü keşfedildi. Bu tür, her yıl meyve veriyor. Bu meyvenin ilimizde alternatif ürün olarak yetişip, yetişmediğini denemek amacıyla 100 adet meyve fidesini toprakla buluşturduk. Şu ana kadar gelişmesi iyi, önümüzdeki yıl çiçeklenmesini bekliyoruz. İstenilen sonuç alınması halinde çiftçimize Amasya misket elması bahçesi tesis etmelerini önereceğiz" dedi.
 
Alternatif ürün projesi kapsamında önceki yıllarda bodur elma, tam bodur elma, kiraz ve şeftali bahçelerinin kurulup, kavun, karpuz, patates ekimlerinin yaygınlaştırıldığını hatırlatan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, bölgede ürün çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmaların devam ettiğini kaydetti. Özdemir, Yozgat’ın Türkiye’nin tam orta yerinde bulunması nedeniyle farklı iklimlerin etkilerinin görülebildiğini belirterek şunları söyledi:
 
"İlimizin sınırlarının bir kısmında Karadeniz, bir kısmı Doğu Anadolu, bir kısmın da ise Çukurova bölgesinde görülen iklimler yaşamaktadır. Bu da tarımda alternatif ürünlerin çeşitlendirilmesini kolaylaştırmaktadır. Bu bağlamda daha çok mikroklima özelliği bulunan bölgelerde yetişebilen Bamya çeşitlerinin Yerköy ve Şefaatli ilçelerimizde yetiştirilebileceğini düşünüyoruz. Bu amaçla Dayılı köyünde Eyüp Yiğit ve arkadaşları tarafından kurulan tarımsal üretim çiftliğinde yaklaşık 5 dekarlık alanda bamya ekimi yapıldı. Sonucu gözleniyor. Olumlu sonuç alınması durumunda Yerköy ve Şefaatli ilçemizin belirli bölgelerinde bamya ekimini de önereceğiz."
Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2014, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER