Akhisarlı zeytincinin sorunu, TBMM'de konuşulacak

CHP'li Özel ve Bakırlıoğlu, zeytin üreticilerinin sorunlarına dinleyerek, taleplerin karşılanması için TBMM'de mücadele edeceklerini ifade ettiler

Akhisarlı zeytincinin sorunu, TBMM'de konuşulacak

CHP Grup Başkanvekili, Manisa Milletvekili Özgür Özel ve CHP Manisa 2. Sıra Milletvekili Adayı Vehbi Bakırlıoğlu, 24 Haziran seçimleri öncesinde, İlçe Başkanı İsmail Fikirli, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte, Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat'ı ziyaret etti. Zeytin üreticilerinin en önemli sorunu olarak ortaya sofralık zeytine pirim verilmesine yönelik taleplerin gündeme getirildiği ziyarette CHP'li adaylar Özel ve Bakırlıoğlu taleplerin karşılanması için TBMM'de mücadele edeceklerini söyledi.

Ziyarette konuşan Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat son 10 yılda Akhisar'da ağaç sayısını 6 milyon artırarak 14 milyona çıkardıklarını bu uzun soluklu süreçte üreticinin üzerine düşen tüm görevleri yerine getirdiğini söyledi. Türkiye'de sofralık zeytinde tuz oranını düşürerek tüketimi yılda 100 bin ton artırdıklarına dikkat çeken Alhat, artık zeytinyağında da kalite açısından söz sahibi olduklarını anlattı.

"TÜRKİYE KAZANACAK"

Türkiye'de yeşil olarak satılan iki tip zeytin olduğunu ve bunlardan birinin Akhisar domat zeytini olduğunu aktaran Alhat ihracatlarının 2 yılda yüzde 300'e varan artış sergilediğini söyledi. Akhisar'ı zeytinde marka haline getirmek için yoğun çalıştıklarını ve bu çalışmalar arasında KDV indirimi ve sofralık zeytin için pirim talep ettiklerini anlatan Alhat tüm bu çalışmaların yanında sağlıklı bir nesil yetiştirebilmek için de zeytin yağı kullanımının arttırılması için çalışmalar yaptıklarını vurguladı. Alhat ayrıca Akhisar'ın 100 bin ton yemeklik, 30 bin ton yağlık olarak 130 bin ton üretim beklentisi olduğunu ve markalı üretim konusuna da önderlik ettiğini söyleyerek markalı ve ambalajlı ürün ihracatıyla hem üreticinin hem de Türkiye'nin kazanacağını ifade etti."GÜVENİ BOŞA ÇIKARMAYACAĞIZ"

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özel ise "Akhisar'da hep 'Neden seçilecek yerden bir adayınız yok' sorusuyla karşılaşıyorduk. Eskiden ön seçim yapıyorduk, Akhisar'dan çok kıymetli adaylar giriyordu ve oylar dağılıp Akhisar ön sıralara gelemiyordu. Şartlar bu kez ön seçim yerine merkez yoklamasını olanaklı ve zorunlu kılınca burada siyasetçilerin yapması gereken değerlendirmeyi merkezimiz yaptı. Nüfusa ve o ilçedeki seçmen sayısına ve Cumhuriyet Halk Partisinin oy potansiyeline göre bir karar verdi. Akhisar'ın ikinci sırada olması kadar doğal bir şey yoktu. Bu seçim Akhisar'ın kendisine gösterilen bu teveccühü bu güveni boşa çıkarmamanın yanında geleceğe yönelik ve Akhisar'da ki diğer siyasi partilerde siyaset yapanlar açısından geleceğe dönük olarak bir kazanım olacak" dedi.

"YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ"

Zeytin üreticisinin sorunlarını yakından takip ettiklerini ifade eden Özel "Zeytinde bile dönümünde harcanan mazotun 8'de 1'i bile verilemiyor. Çiftçinin her türlü borcunun farkındayız. Bütün faizlerin affedilip, bir sefere mahsus kaldırıp ana paranın 2 yıl faizsiz, isteğe göre 5 yıla kadar bölüneceği bir vademiz var. Cumhuriyet Halk Partisinin tarımdaki çılgın projesi budur. Ayrıca zeytin üreticilerinin pirim beklentisininde haklı olduğunu görüyor ve bu konuda çalışmalar yapmaya söz veriyoruz. Zeytinde talep edilen kilo başı 1 lira, zeytin yağında ise 1.5 lira prim desteğidir. Bu talebin gerçekleşmesi için TBMM'de çalışacağız" dedi. Özel, Alhat'ın 2 dönemlik Borsa Başkanlığında yaptığı çalışmaları yakından takip ettiklerini ve beğendiklerini, bundan sonra yapılacak işlerinden takipçisi olacaklarını söyledi. Özel ve Bakırlıoğlu, Alhat nezdinde üreticilere zeytinde 1 lira, zeytinyağında 1.5 lira kilo başı prim ve zeytinyağında KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesi için çalışacakları sözünü verdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2018, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER