banner51

Akdeniz Elektrik'e 546 Milyon Dolar

Akdeniz Elektrik'in özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 546 milyon dolarla Cengiz-Kolin-Limak OGG verdi.

Akdeniz Elektrik'e 546 Milyon Dolar

Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ'deki Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ'ye (TEDAŞ) ait yüzde 100 oranındaki hissenin özelleştirilmesine ilişkin ihale sonuçlandı.

Yaklaşık 40 dakika süren ihalede en yüksek teklifi 546 milyon dolarla Cengiz-Kolin-Limak OGG verdi.
 
Limak Enerji Koordinatörü İsmail Ergüneş, "Düşündüğümüz fiyatın üzerinde oldu. Grubumuz 20 milyar kilowatsaatlik dağıtıma ulaşacak. Yüzde 9-10'luk pazar payına ulaşmış oluyoruz. Uludağ ve Çamlıbel Elektrik var. İhale bedelini taksitli ödeyeceğiz" dedi.
 
İhaleye Genpa Telekomünikasyon ve İletişim Hizmetleri Sanayi Ticaret AŞ, Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AŞ, Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu, Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu katıldı.
 
1.67 MİLYON ABONESİ VAR
Akdeniz Elektrik, Antalya Burdur ve Isparta illerinde faaliyet gösteriyor. Söz konusu şirketin 1 milyon 670 bin abonesi bulunuyor. Elektrik tüketim miktarı 5 milyar KWh ve kayıp-kaçak oranı ise yüzde 11 civarında hesaplanıyor.
 
Antalya, Burdur ve Isparta illerinin elektrik dağıtımını kapsayan Akdeniz EDAŞ'ın 7 Aralık 2010'da gerçekleşen ilk ihalesi, diğer elektrik dağıtım bölgelerinin ihalelerinde de olduğu gibi yatırımcıların maddi yükümlülüklerini yerine getirmemeleri sebebiyle iptal olmuştu.
 
İlk ihalede en yüksek teklif 1.165 milyar dolar ile Park Holding'e ait olan teklifi sırasıyla 1.128 milyar dolar ile Enerjisa ve 1.1 milyar dolar ile EMKAT OGG takip etmişti.
 
İhale süreci devam eden Boğaziçi EDAŞ ve Gediz EDAŞ'ta ise son teklifler, ikişer haftalık ertelemenin ardından 2 Kasım ve 4 Aralık'ta alınacak.
Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2012, 09:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER