Akbank ve Türkiye'ye Güven Kanıtlandı

Citigroup, 1 milyar 150 milyon dolarlık ‘hızlı hisse satışı’ yaptı.

Akbank ve Türkiye'ye Güven Kanıtlandı

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Citigroup’un bankadaki yüzde 20’lik hissesinin yarısını yani yüzde 10.1’ini 1 milyar 150 milyon dolara sattığını belirterek, “Citigroup, bu satışı ‘hızlandırılmış talep toplama’ yöntemiyle gerçekleştirdi.

Dünyadaki zor piyasa koşullarında çok başarılı ve büyük bir satış gerçekleşti. Citigroup’a ulaşan talebin toplamı 2 milyar doları buluyordu. Bu talep, Türkiye’ye ve Akbank’a duyulan güveni çok güzel ortaya koydu” dedi.

Suzan Sabancı Dinçer, bu satışla birlikte Akbank hisselerinin halka açıklık oranının yüzde 33’ten yüzde 42’ye çıktığını vurgulayarak, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ulaşan taleplere ve alıcılara bakınca, Akbank hisselerine yeni yatırım yapanlar da uzun vadeli ve emeklilik fonları oldu. Akbank hisselerinin piyasa derinliği böylece daha da artmış oldu. Bu işlem, Akbank hisselerine yatırım yapmış olanlar için de önemli bir göstergeyi ortaya koydu. Citigroup’un hisselerini bu yöntemle satması daha iyi bir sonuç verdi.”

Citigroup’un Akbank hisseleriyle ilgili satış kararını 23 Mart’ta duyurduğunu anımsatan Suzan Sabancı Dinçer, şunları dile getirdi: “O günden itibaren Akbank hisseleri üzerinde bir baskı oluşmuştu. İşlemin gerçekleşmesiyle birlikte Akbank hisseleri üzerindeki baskı da kalkmış oldu. Biz, Citigroup’un halka arz formülünü seçmesinden dolayı çok memnunuz. Hisselerin dengeli şekilde dağıldığını da görüyoruz.” Akbank’taki hisse oranının yüzde 9.9’a düşmesine rağmen Citigroup’la işbirliğini eskisi gibi sürdüreceklerini kaydederek, şunları anlattı: “Artık yönetimlerimizde karşılıklı olarak birer üye bulundurma zorunluluğumuz ortadan kalktı. Ancak biz işbirliği tempomuzun mevcut haliyle sürmesi için sözleşmede olmamasına rağmen yönetimlerde birer üye bulundurmayı karşılıklı olarak sürdüreceğiz.”

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, “Citigroup, hisselerin yüzde 10.1’ini blok olarak satmaya kalksaydı, siz alıcı olur muydunuz?” şeklindeki soruma, “Blok satışta elbette alan taraf biz olurduk. Ancak, piyasaya satış bizim için daha iyi oldu. Zaten Sabancı Holding’in elinde Akbank’ın yönetimini elinde tutmak için yeteri kadar hisse var. Daha fazlasına ihtiyacımız yok” yanıtı verdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2012, 09:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER