ABD'den Gelen Haber Doları Yükseltti

ABD'de iyi gelen tarımdışı istihdam verisinin ardından, dolar/TL 2,90 seviyesini aştı.

ABD'den Gelen Haber Doları Yükseltti
Dolar/TL beklentilerin oldukça üzerinde açıklanan ABD tarımdışı istihdam verisi ardından sert yükselirken, borsada satışlar arttı.
 
ABD'de Ekim ayında tarım dışı istihdam 180,000 olan beklentilerin oldukça üzerinde 271,000 arttı.
Veri öncesi 2.8800 seviyesinde olan dolar/TL ilk tepki olarak sert yükselişle 2.92'yi aşarak, seçim öncesi seviyelere yükseldi.
 
Dolar/TL saat 16.40'ta 2.9100/2.9114 seviyesinden işlem görüyor.
 
Tarım dışı istihdam ve işsizlik verilerinin beklentilerden de iyi gelmesi, piyasalarda ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz artırımına başlayabileceğine işaret olarak kabul ediliyor. 
Veri öncesi yüzde 0.8 satıcılı seyreden BIST-100 endeksinde .XU100 verinin hemen ardından kayıplar yüzde 1.4'e kadar çıktı. Endeks saat 1640'ta yüzde 1.19 düşüşle 81,970 puanda seyrediyor.
 
ALB Forex Araştırma Uzmanı Enver Erkan, ABD’den gelen tarım dışı istihdam verilerinin piyasadaki en yüksek beklentinin bile üzerinde gerçekleştiğini kaydederek “Mevcut verilerle beraber Aralık ayı FED için faiz artış ayı olacak gibi görünüyor” dedi. Erkan, Eylül ayında fiyatlanmasına rağmen yapılmayan veya yapılamayan faiz artışının, ABD ekonomisine olan algıda çok ciddi bir bozulma görülmezse 25 baz puandan yüksek olmamak kaydıyla, faizi yüzde 0,50 üzerine götürmeyecek şekilde beklenebileceğini söyledi.
 
VERİLER POZİTİF
 
Enver Erkan, bu tespitine destek olan süreci ise şöyle açıkladı: “Son günlerde FED kanadından başta Başkan Janet Yellen olmak üzere diğer üyeler yoğun faiz artırımı söylemlerinde bulunuyorlardı. Bu durum dolarda ciddi güçlenmeye neden olmuştu. Benzer şekilde ABD piyasa faizleri de Aralık faiz artırım ihtimalini fiyatlarken, başta gelişen ülkelerin para birimleri olmak üzere diğer para birimlerinde zayıflama, aynı zamanda riskli varlık olan hisse senetlerine de satışlar gelmekteydi. Gelen veriler gayet pozitif, alt kalemlerde de kalitenin yüksek olduğunu görüyoruz.”
 
REUTERS
 
 
Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 17:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER