"40 yıllık pazarcıyım, böyle artış görmedim"

Eylül ayında yüzde 3,46 artması beklenen enflasyon, 2001 yılında yaşanan krizden bu yana en yüksek artışı göstererek yüzde 6,3 arttı. Yıllık enflasyon yüzde 24,52 oldu

"40 yıllık pazarcıyım, böyle artış görmedim"

CANSU TEMİR AKSU / BEN HABER

Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı. Yüzde 3,46 artması beklenen enflasyon, yüzde 6,3'lük bir artış göstererek 24,52 oldu.

Yüzde 25'lere dayanan enflasyon rakamları, vatandaşın mutfağını da vurdu. TÜİK verilerine göre, gıda da yüzde 6,40 artış gerçekleşti.

Mutfakta yaşanan bu 'yangın' sonucu vatandaşlar, gıda ihtiyaçlarını alabilmek için pazara yöneldi. Ancak pazar fiyatları da, vatandaşın tepkisine neden oldu.

Vatandaşın cebindeki paranın, alım gücü düştü. Domates, biber, soğan ve patateste yaşanan artışlar sonucu, kışlık hiçbir hazırlığını yapamadığını ifade eden vatandaşlar, fiyatlardan da pazarcıları sorumlu tuttu.

"PAZARCILAR, BU HALKIN CAN SİMİDİ"

İzmir Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Hamdin Erişen ise, vatandaşların fiyatlara isyan etmesinde haklı olduklarını ifade etti. Erişen; "Vatandaşlarımızın, bütçeleri yetmediğinden ve bu aylarda bu pahalılığa alışmadığından dolayı onlara hak veriyorum. Ama vatandaşlarımız, keşke marketlere de uğrasalar ve o fiyatları da görseler. Sonra bir de pazara gelseler. Bizim fiyatlarımız her zaman daha ucuzdur. Çünkü biz kendimiz çalışıyoruz. Onların personeli var, fiyat yüksekliği çok fazla ama bizde öyle bir şey yok. Biz de pahalı alıyoruz tabi, o nedenle en son halka olan pazarcıya suç atmaya katılmıyorum. Antalya'ya sormak lazım, hale sormak lazım, ondan sonra markete sormak lazım. En son da bu halkın can simidi olan pazarlarada gelip o fiyatları tartışsalar çok güzel olur." "dedi.

"40 YILLIK PAZARCIYIM, BÖYLE ARTIŞ GÖRMEDİM"

Yaşanan bu artışlarda herhangi bir düzelme olmayacağını ifade eden Erişen;"Ben 40 yıllık bir pazarcıyım, hiç bir yıl, bu aylarda bu malın bu fiyatlara çıktığını duymadım. Düzelme olacağını da sanmıyorum. Peki neden bu artış? Açıklayayım; bu seneki iklim değişikliği, havanın bir sıcak bir soğuk olması, yağan asit yağmurları sonucu malllarımızın yanması; öte yandan ilaçların pahalılığı derken, mal az oldu. Önümüzdeki aylarda hava soğuyacak. Şu anda hala tarla domatesi yiyoruz. Bu sene halkın yüzde 90'ı salçasını yapamadı. Çok pahalı. 1 liraya aldığımız domates 4 lira oldu. Pazarcı da eskiden 40-50 kasa mal alırdı, şimdi 4-5 kasa alıyor. Çünkü onun da gücü yok, satamayacağının da farkında. Pazarcı esnafını fiyatlardan ötürü suçlamak, çok da doğru değil." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER