2B'de Rayiç Bedel İçin Yardım Talebi

2B kapsamındaki tarım arazileri için 18 bin ile 100 bin lira arasında rayiç belirlenen Köyceğiz'de vatandaşlar, devletten yardım talebinde bulundu.

2B'de Rayiç Bedel İçin Yardım Talebi

2B’lerde rayiç bedelleri belirleme yetkisi illerde defterdarlıklara, ilçelerde ise mal müdürlüklerine verildi. Ancak rayiç bedeller, pek çok yerde yüksek bulundu.

Muğla’da 2B kapsamına giren araziler için dönüm başına 5 bin ile 300 bin lira arasında rayiç bedel belirledi. Muğla Kadastro Müdürlüğü, il genelinde 44 bin 521 parselde toplam 131 milyon 172 bin hektar 2B taşınmazı saptadı.

Köyceğiz İlçesi Toparlar Belediye Başkanı Ak Partili Kamil Ceylan, bir grup vatandaşı kabul ederek, sıkıntıları dile getirdi. Ceylan, belde olarak rayiç bedellerin yüksekliğinden şikayetçi olduklarını söyledi.

2B kapsamındaki tarım arazileri için Mal Müdürlüğü’nün 18 bin ile 100 bin lira arasında rayiç belirlediğini kaydeden Ceylan, devletten kendilerine yardımcı olmasını beklediklerini ifade etti.

Toparlar halkının tedirgin ve üzgün olduğunu kaydeden Ceylan, "Arazilerimizi bu fiyatla biz alamayız. Gelip başkası alırsa perişan oluruz. Bu arazilerde bizler işgalci değiliz. Buraları atalarımızdan kalma yerler" görüşünü dile getirdi.

Ceylan, 2B düzenlemesi çıkmadan önce ilçede dönüm başına 5 bin ile 14 bin lira arasında değer biçildiğini kaydederek, "Şimdi istenen rakamlar ise olağanüstü yüksek. Burada yaşayan vatandaşlarda bu para yok" dedi.

Bir heyet oluştururak Ankara’ya gittiklerini ve sorunları anlattıklarını kaydeden Ceylan, "Bize ilgi ve alaka gösterdiler. Yardımcı olacaklarını söylediler. Bundan dolayı bir parça da olsa ümidimiz var" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2012, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER