2B'de 'Bekleme Yapma' Çağrısı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 2B Bilgilendirme Toplantısı'nda konuştu.

Şimşek, "2B ile çarpık ve plansız yerleşim yerlerinin düzenlenmesini hedefliyoruz. Geçen yıl itibariyle 2B arazisini kullananlara satış yapılacak. Bu alan hak sahiplerine doğrudan satılacak. 2B arazi satışlarında uygun ödeme koşulları sunulacak. Eğer tamamı peşin ödenirse indirim hakları var. Peşin alamayanlara da faizsiz 3-4 yıl arasında taksitlendirme yapılarak kolaylık sağlanacak" dedi.

Maliye Bakanı Şimşek, hak sahiplerinin 6 ay beklemeden hemen bu hafta itibariyle başvuruda bulunmalarını tavsiye ederek "Yoğunluk yaşanmaması için 6 aylık başvuru süresinin kaçırılmaması gerekiyor. Bir an önce bu sorunu çözmek için adım atmak istiyoruz" dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek; "2B satışı konusunda vatandaşlarımıza proaktif şekilde ulaşmaya çalışacağız. 30 Ekim 2012'de bitiyor başvuru süresi. Sadece başvuru parası ve nüfus cüzdanı fotokopisi istiyoruz. İade hakkından yararlanacaklar için 28 Nisan 2014 tarihinde bitiyor onların süresi. Tapuları iptal edilenlere bedelsiz iade edeceğimizi için onların da hemen başvurmalarını tavsiye ediyorum.Zamanında başvuru olmazsa doğrudan satın alma haklarını kaybedecekler. Buralar 2B vasfını kaybetmiş kadastrosu yapılmış Maliye Bakanlığına devredilmiştir. Bir alanda kentsel dönüşüm için iki seçenek sözkonusu. Vatandaş ya Maliye Bakanlığı'na ödeyeceği hazine bedelinin TOKİ'ye ödeyerek hak sahipliğinin devam edebileceğini belirtti. Ya da buralarda kentsel dönüşüm için planlar yapılır, o planlar çerçevesinde planlar yapılır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2012, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER