banner9

2015'i Kaybettik, 2016'dan Umutluyuz

1 Kasım seçimleri sokaktaki vatandaşı olduğu kadar ekonominin patronlarını da yakından ilgilendiriyor. İş dünyasının formülü ise oldukça basit; önce siyasi, sonra ekonomik istikrar.

2015'i Kaybettik, 2016'dan Umutluyuz

BURAK CİLASUN / BEN HABER

1 Kasım seçimlerine 1 adım kala seçimin ekonomik önemini iş dünyasının önde gelen isimleri Ben HABER için değerlendirdi. Oluşan genel kanaat 2015'in kaybedildiği yönündeyken, 2016 içinse zorunlu bir iyimserlik var. İş dünyası ekonomide iyileşme için siyasi istikrarın şart olduğunun altını çizdi. İşte o yorumlar;

 
“100 günde ekonomik reformlar zaruridir”
 
Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar;
 
“Haziran seçimlerinden sonra koalisyon arayışlarının çözümsüz kalması ve çatışma ortamının her geçen gün yaygınlaşması, maalesef toplumsal huzurumuzu yok edici düzeye kadar ulaşmıştır. Süregelen bu olaylar, 2015’in ekonomi bağlamında tamamen kayıp bir yıl olmasına sebep olmuştur. Türk Lirası’nın ciddi orandaki değer kaybı, enflasyon ve işsizliğin tırmanışı ve sanayi üretim endeksinin zikzak çizmesi, güven endekslerinin kriz seviyesine ulaşması gibi etkenler, dinamikliğini kaybetmeye başlayan ekonomik tablonun ana göstergeleridir.      
 
Bu noktada 1 Kasım seçimlerinin demokrasiye yaraşır biçimde tamamlanması ve bir an önce istikrarlı bir hükümetin kurularak, barış ortamının tesis edilmesi tabii ki hepimizin en öncelikli arzusudur. Birbirini tetikleyen sıkıntılarla adeta bir sorunlar yumağına dönüşmeye başladığını anladığımız mevcut ekonomik durumumuzu düzeltmek ve 2016’yı kayıp bir yıl olmaktan kurtarabilmek amacıyla her şeyden önce 1 Kasım sonrası istikrarlı bir hükümetin kurulması, yeni yıla girmeden çalışmalarına başlaması ve özellikle ilk 100 günlük süreçte ekonomik reformlara yoğunlaşması zaruridir. “
 
 
“Önce toparlanıp sonra yükseleceğiz”
 
İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt;
 
“Türkiye'nin geleceği adına şu anda tek umudumuz 1 Kasım seçimleridir.İster 2 partinin oluşturacağı bir koalisyon olsun, isterse de tek başına iktidar seçeneği olsun ama muhakkak ülkeyi yöneten bir iktidar görebilelim. Güçlü bir hükümetin kurulması, siyasi, sosyal, toplumsal ve elbette ekonomik anlamda pek çok şeyi toparlayacaktır. Hükümetsizlik sanayicinin ve tüm insanlarımızın derdi. Bir sanayici derneği başkanı olarak konuşursam çok büyük sıkıntımız var. Birçok insanımız kepenk kapatıyor.  Ben ekonomiye İzmir ekonomisinden ziyade Türkiye ekonomisi olarak bakan biri olarak 2015 yılının kayıp ve ülkemiz adına boşa geçmiş bir yıl olduğunu söyleyebilirim.  1 Kasım sonrasında hükümetin kurulmasıyla birlikte ülke ekonomimiz için bir toparlama evresi bekliyorum. İlk etapta yavaş yavaş toparlanacak olan ekonomimiz, uzun vadede yeniden yükselecektir. Kötü gidişatın sona ereceğine inanıyorum.”
 
 
“Bu tahribatın düzelmesi kolay olmayacaktır”
 
Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun
 
2015 yılı ekonomik açıdan kayıp yıl. Peki 2016'yı kurtarabilir miyiz? Üzülerek ifade ediyorum ama çok ümitli değilim. Çünkü bu yıl çok büyük bir tahribat yaşandı. Bu tahribatın düzeltilmesi kolay olmayacaktır. 2014 yılından başlayarak 2 yılda 4 seçim görüyoruz. Dövizin yükseldiği bir ortamda canlı bir ekonomi beklemek mümkün değil. Yine de şu anda bir ekonomik krizle iç içe değiliz. Gerçekten de sağlam bir bütçemiz var. 6 aydır seçilmiş bir hükümet yok, bürokrasi durdu, düzenlemeler yapılamıyor. Memleketimizin ciddi ekonomik reformlara ihtiyacı var. Elbette görevliler görevinin başında, bundan bir şüphemiz yok ama işlerin yürütülmesi anlamında yönetimsel boşluk kendini elbette hissettiriyor. İş aleminin tüm beklentisi güçlü bir hükümettir, güçlü bir koalisyondur. 
 
 
“Kabineye İzmirli bakan gerekiyor”
 
İş adamı Emre Sarıgedik
 
Bir vatandaş olarak, ekonominin içinde yer alan biri olarak, Küçük Kulüp Başkanı olarak şunu söyleyebilirim ki, biz artık sürdürülebilir bir hükümetin kurulmasını istiyoruz. Yani 1-2 sene sonra dağılabilecek, siyasi tartışmalarla kendini ve ülkeyi tüketecek bir koalisyon değil, mutlaka en az 4 yıl boyunca yürüyebilecek sağlıklı bir koalisyon oluşturulmalı. Ekonomimizde 2015 yılı boyunca yaşanan genel yönetim eksikliğinin getirdiği dezavantajları gözlemliyoruz. Yılın ilk 6 ayı herkes seçime odaklandı, sonrasında da hükümet kurulmasına odaklanıldı. Ekonomi geri plana atıldı. Bu yüzden 2015 durağan ve iç açıcı değildi. Farklı ülkeler bunu daha hızlı atlatıyor ama biz atlatamadık. Yüzümüzü 2016'ya çevirdiğimizde ise eğer doğru bakanlıklara pazarlık sonucu değil ihtiyaç sonucu doğru isimler getirilirse iyi bir hükümetle ekonomimizin toparlanabileceğini düşünüyorum. Ayrıca bir İzmirli olarak da, şehir ekonomisinin ülke ekonomisine daha iyi katkı yapabilmesi ve daha iyi hizmet alabilmemiz adına kabinede en az bir İzmirli bakanın da muhakkak yer alması gerektiğini düşünüyorum.
 
Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 18:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER