banner24

2007'de Kaldığımız Noktadan Devam

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “2007'de çeşitli nedenlerle ara verilen Irak'tan ham petrol alıp petrol ürünü verilmesi uygulamasına tekrar başlayacağız. Bu uygulama ilk olarak tankerle başlayacak” dedi.

 2007'de Kaldığımız Noktadan Devam

Bakan Yıldız, Stratejik, Teknik, Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından Irak'ın Erbil kentinde düzenlenen “1. Uluslararası Enerji Arenası”ndaki konferansın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir soru üzerine Yıldız, Irak'tan gaz alınması durumunda bu gazın İran'dan alınan gazın yerini almayacağını belirterek, şunları söyledi:

“Biz, Türkiye'nin doğalgazda ve petrolde büyüyen yanının arz güvenliğini sağlamaya çalışıyoruz. Doğalgazda alım yaptığımız ülke sayısı 5, ham petrolde 11 idi 12'ye çıktı. Bu sayıları daha da arttırmak istiyoruz. Irak'tan gaz alınmasına da büyük resimden bakılmalı. Türkiye enerji sektörü öngördüğümüzden hızlı büyüyor, bu içinde tedarik güvenliğini sağlamalıyız.”

“Merkezi yönetimle aynı dili kullanıyoruz”

Irak'taki kaynaklardan elde edilen gelirden tüm Irak halkının yaralanmasından yana olduklarının altını çizen Yıldız, elde edilen kaynakların yüzde 17'sinin bölgesel yönetime geri kalan yüzde 83'ünün ise Irak'ın geri kalanına aktarıldığını söyledi.

Irak'ın iç işlerine karışmalarının mümkün olmadığını ama gelirlerin paylaşımı konusunda merkezi yönetim ile aynı dili kullandıklarını belirten Bakan Yıldız, “Irak ile petrol ürünlerinin karşılanmasıyla alakalı 2003 ila 2007 arasında bir tedarik zinciri oluşturulmuştu. Ancak 2007'de çeşitli nedenlerle ara verilen ham petrol alıp petrol ürünü verilmesi uygulamasına tekrar başlayacağız. Bu konuda Irak'ın bir talebi oldu. Biz bu talebe sıcak baktık ve tekrar başlatma kararı aldık. gerekçesi ne olursa olsun bizim ırak halkının yaşadığı bir soruna karşılıksız kalmamız mümkün değil. Bu ticaret ilk olarak tankerle başlayacak” dedi.

Kerkük-Yumurtalık'ta hedef tam kapasite

Bakan Yıldız, Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattının devreden çıkartılacağı iddialarının sorulması üzerine de şu yanıtı verdi:

“Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattının kapatılması söz konusu değil tam tersi yüzde 100 kapasiteyle kullanılmasından yanayız. Hat şuanda yüzde 50 kapasiteyle kullanılıyor. bu hat 70 milyon ton kapasiteli. Hat ne kadar yüksek kapasiteyle kullanılırsa Irak o kadar normalleşmiş demektir. Irak'ın normalleşmesi için katkıyı herkes koymalı.”

Doğu Akdeniz'deki petrol aramalarıyla ilgili diğer bir soruya ise Yıldız, TPAO'nun KKTC'de geçtiğimiz günlerde petrol sondajına başladığını anımsatarak, çalışmaların Kıbrıs çevresine de yayılmasının amaçlandığını söyledi.

MTA tarafından yaptırılacak sismik geminin yanında, Türkiye'nin Barbaros Hayreddin Paşa adında yeni bir sismik gemi daha alacağını belirten Bakan Yıldız, “Yeni alacağımız Barbaros Hayreddin Paşa adındaki sismik gemiyi Kıbrıs çevresinde görevlendireceğiz” dedi.

Hawrami:“Anayasaya göre hareket ediyoruz”

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetimi Tabii Kaynaklar Bakanı Ashti Hawrami, bölgesel yönetim olarak bugüne kadara kaçak petrol satışı yapmadıklarını belirterek, sadece petrol artıklarını açık ihale yoluyla sattıklarını söyledi.

Merkezi hükümetten konferansla ilgili izin almaya gerek duymadıklarını dile getiren Hawrami, “Biz anayasamıza göre hareket ediyoruz. bizim parlamentomuz var, idari birimlerimiz var onlardan izin aldık” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2012, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER