2 Milyar Doları Nasıl Kaybettim?

Yahoo'nun teklifini reddeden teknoloji gurusu kim?

2 Milyar Doları Nasıl Kaybettim?

Macintosh'u 1990'lı yıllarda canlandırarak Apple'ın dünya çapında markalaşmasına öncülük eden teknoloji ve pazarlama gurusu Guy Kawasaki, inovasyon için başarısızlıklara yönelik eleştirenlere kulak asılmaması tavsiyesinde bulundu. Kawasaki "İnovasyonu tetikleyen şey dünyayı değiştirme tutkusudur. Başka hiçbir şey bu konuda sizi motive edemez. Para kazanmaya değil, anlam yaratmaya odaklanın" dedi.

Bu yıl 3. kez düzenlenen Turkcell Teknoloji Zirvesi'ne ana konuşması olarak katılan Kawasaki, "Yıllar önce Yahoo sıkı bir siteyken beni başına geçirmek için çağırdıkları bir görüşmeyi uzak bir yerde diye reddettim. Bugün düşününce bu karar bana maddi olarak 2 milyar dolara mal oldu ama bu kararı çocuklarım ve ailemle beraber daha fazla zaman geçirebilmek için almıştım ve pişman da değilim" diye konuştu. Geçmişte ünlü isimlerin telefon, bilgisayar gibi icatlar karşısında takındıkları tutucu bakış açısına dikkat çeken Kawasaki, "Bir dönem buzcular evinize buz taşırdı. Buzdolaplarından sonra herkesin kendi buz makinası oldu. Buzcular bu yeni sektörde yer alamadı ve bir sonraki trende ayak uyduramayarak ortadan kalktılar" dedi.
 
'BU HIZ İÇİN TÜRKİYE'YE TAŞINIRIM'
Dünyanın pek çok kentini gezdiğini ama İstanbul'un bu kentler arasında en büyüleyicisi olduğunu dile getiren Kawasaki, ''Bu, İstanbul'a üçüncü gelişim, vize sisteminizden simitlerinize ve Kapalıçarşı'ya kadar herşeye bayılıyorum. Turkcell Superonline burada 1000Mb/s internet hızı sunuyormuş. Ben Kaliforniya'daki evimde ancak 25Mb/s hız görebiliyorum. Turkcell'in sağladığı bu 40 kat fazla hız için Türkiye'ye taşınmaya değer'' diye konuştu.
 
'MOBİL CİHAZLAR PC'LERİ 3'E KATLADI'
Zirveye katılan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de Türkiye’nin yakaladığı mobil internet hızlarıyla dünyada öncü konumda olduğunu belirterek, "Matbaanın icadına kayıtsız kalarak kaçırdığımız ilerleme fırsatını mobil internet ile yakaladık" dedi. 3G ile birlikte Türkiye'de 3 yılda mobil data trafiğinin 69 misli arttığını ve Turkcell olarak son 4 yılda fibere 1.6 milyar lira yatırım yaptıklarını anlatan Ciliv, "Artık akıllı telefon ve tabletler, başrole geçti. Türkiye'de 2012'nin 8 ayında satılan akıllı telefon ve tablet sayısı, PC satışını 3'e katladı" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2012, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER