100 Dolar Şekil Değiştirdi

ABD’de yeni 100 dolarlık banknotlar, teknik sorunlar yüzünden yaşanan 2,5 yıllık gecikmenin ardından bugün tedavüle giriyor.

100 Dolar Şekil Değiştirdi

ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından bugün piyasaya sürülecek banknotlar renkli görüntüsü ile dikkat çekiyor. Banknotlar, üç boyutlu mavi güvenlik şeridi dahil ek yeni güvenlik önlemleri taşıyor. Banknot eğildiğinde hareket ederek birbiriyle değişen çan ve 100 sayısı görüntüleri ortaya çıkıyor.

Yeni 100 dolarlık banknot, bir güvenlik şeridi daha ve ek filigranlar içeriyor. Yenilikler arasında mikro baskı da bulunuyor. Para üzerinde gösterilen bazı nesneler ise eğildiğinde renk değiştiriyor.
 
“USA” HARFLERİ VAR
 
Yeni paranın ön yüzünde ayrıca USA harfleri ve 100 rakamıyla değişerek seyreden düzende bir şerit, renk değiştiren 100 rakamı ve kabartma baskı bulunuyor. Banknotun arka bölümünde, altın renginde 100 rakamı bulunuyor. Kabartmalı olan rakam, görme engellilerin de banknotu kolayca tanımasına yardımcı olacak.
 
ABD’nin kurucularından Benjamin Franklin’in portresi yeni 100 dolarlık banknotun ön kısmında yer almaya devam ediyor. Banknotun arka kısmında, Independence Hall resmi var. Yeni 100 dolarlık banknotta Amerikan özgürlük sembolleri kabul edilen Bağımsızlık Bildirgesi’nden cümleler ve kurucuların tarihi belgeleri imzalamak için kullandığı tüy kalem resmi de mevcut. 100 dolarlık banknotların yaklaşık yarısının ABD dışında bulunduğunu tahmin ediyor.
Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2013, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER