10 Yılda 85 Bin Ton Geriledi

Türkiye’de ekim alanlarının daralması sonucu kırmızı mercimek üretiminin son 10 yılda 85 bin ton gerilediği ve iç talebi karşılayamadığı, bu nedenle ithalat yoluna gidildiği belirtildi. Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, gerileyen kırmızı mercimek üretimini yaygınlaştırmak, bölgeye uygun tohumluk tespit etmek üzere deneme amaçlı ekim yaptı.

10 Yılda 85 Bin Ton Geriledi
Son yıllarda ekim alanlarının daralması sonucu üretimin düşmesi ve iç talebin karşılanamaz hale gelmesi üzerine, Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü kırmızı mercimek üretimini yaygınlaştırmaya yönelik çalışma başlattı. Yöreye uygun tohum ve ekim tekniğinin belirlenmesi amacıyla bu yıl da 8 dekar alana 4 farklı çeşit tohumla kırmızı mercimek ekimi yapıldı. Türkiye’de 2004 yılında 480 bin ton olan kırmızı mercimek üretiminin, geçen yıl sonu itibariyle 395 bin tona kadar gerilediği belirtildi. Bunun üzerine iç talebin karşılanması amacıyla kırmızı mercimek ithalatına başlandı.
 
’UYGUN TOHUM TÜRÜ BELİRLENECEK’
 
Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, il genelinde yeşil mercimek üretiminin yaygın olmasına karşın, kırmızı mercimek ekim alanlarının ülke genelinde olduğu gibi azaldığını hatırlattı. Özdemir, Yozgat’ta geçen yıl 650 dekar alanda kırmızı mercimek ekiminin yapıldığını, yurt genelindeki düşüşleri dikkate alarak, Yozgat’ta da kırmızı mercimek üretimini yaygınlaştırmak ve artırmak üzere proje hazırladıklarını ifade etti. Özdemir şunları söyledi:
 
"Kırmızı mercimek talebini karşılamak üzere hazırlanan proje kapsamında deneme amaçlı ekimlerimize devam ediyoruz. Geçen yıl ve bu yıl yapmış olduğumuz ekilişler sonunda Yozgat yöresine uygun tohum türleri, ekiliş teknikleri ve bölgeleri belirlenip, bölge çiftçisine kırmızı mercimek ekimi yapmaları konusunda tavsiyede bulunulacaktır."
Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 12:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER