YKS ek yerleştirmeler ne zaman?

Üniversite ek yerleştirme işlemleri için süreç önümüzdeki günlerde başlayacak. Ek yerleştirme için tercih hakkını kullanacak olan adaylar ÖSYM’den gelecek yeni açıklamayı beklemeye başladı. Peki, YKS ek tercihleri hangi tarihte başlayacak?

YKS ek yerleştirmeler ne zaman?

YKS ek tercih süreci için geri sayım başladı. Esas tercihlerde herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen adayların tercih hakkını kullanabilecekleri ek tercihler ÖSYM tarafından alınacak. Boş kontenjanların bir kısmının daha dolmasının beklendiği ek tercihlerle ilgili duyurular önümüzdeki günlerde yapılacak. Peki, süreç hangi tarihte başlayacak?

ÖNCEKİ YIL ADAYLARA İPUCU VERİYOR

Geçtiğimiz yıl YKS tercihleri 7-14 ağustos tarihlerinde alınmış, tercih sonuçları ise 31 Ağustos'ta duyurulmuştu. Ek tercihler ise 14-20 Eylül tarih aralığında gerçekleştirmişti. Bu bilgiler baz alındığında YKS ek tercih sürecinin ağustos ayının son haftalarında başlatılması bekleniyor.

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak.

Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

EK YERLEŞTİRME TERCİH ÜCRETİ NE KADAR?

Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER