Yeni eğitim sistemi neler getirecek?

Yeni eğitim sistemiyle birlikte ortaöğretim yani liselerde ders sayıları ve zorunlu derslerin yanında bir çok değişikliğe gidildi. Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanan yeni sistem 2021-2030 arasında kademeli olarak uygulanmaya başlanacak

Yeni eğitim sistemi neler getirecek?

Adife Teryaki / Ben Haber 84. sayıdan...

Yeni sistemin öğrenciler için neler gibi avantajları olacağı, neleri değiştireceği ise başta öğreniciler, eğitimciler ve veliler olmak üzere herkesin merak ettiği bir konu oldu. Tüm bu merak edilenleri BEN Haber olarak, sizler adına TÜRK EĞİTİM-SEN İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Merih Eyyüp Demir'e sorduk

Gençler tam olarak nasıl bir eğitim sisteminin içine giriyorlar?

Bu 5 milyon 600 bin gencin sorusu 'Siz bizi neye hazırlıyorsunuz?'. Bizim de sorumuz bu oldu, 'Biz gençleri neye hazırlıyoruz?'. Biz de elbette bu sorunun esasında cevabını arıyoruz. Yeni sisteme kademeli geçiş yapacağız. 2024 yılına kadar 9, 10 , 11 ve 12. sınıfları tamamlamış olacağız

''Yıllarca bunun adına eğitim dedik''

Sistem oluşturulurken velilerden eğitimcilerden gençlerden görüş alındı mı? Yoksa Bakanlık kendi sistemini kendi mi oluşturdu?

Bakanlığımızın sitesinde 1 milyon fikir diye iletişim adresi var. O platformda insanlar kendi fikirlerini belirtebiliyor.Bu vu bunun gibi veriler sonucunda çıkan bir sonuç bu. Bu sistem bir ihtiyaçtı. Evet, bugüne kadar çok fazla sistem değişti.. Esasında hiçbir değişiklik olmadı. Belirli güncellemeler yapıldı.Göz boyamak diyebileceğimiz, belki de siyaseten olan söylemler oldu. Bizler öğrencileri sanattan ve spordan uzaklaştırdık. Sanat ve spor olmayan bir eğitim sisteminden söz edemezseniz. Yıllarca bunun adına eğitim dedik ki böyle bir eğitim söz konusu olamaz.

''Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştalar''

Milli Eğitim Bakanı öğrencilerin almak istediği dersleri,kendilerinin seçebileceğini açıkladı. Öğrenciler gerçekten onları hedefe ulaştıracak dersleri seçer mi?

Esasında çocuklarımız küçük değiller, Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştalar. Aslında yeni nesil, gelişen teknoloji sayesinde birçok şeyin farkında. Bu seçimleri de sağlıklı yapabileceklerini düşünüyorum.

''Riskler elbette var''

Öğrenciler yeni eğitim sistemine hemen adapte olacak mı? Sistemi uygulamaya ilk sokulan öğrenciler 'Kobay' durumunda olurlar mı?

Şimdiye kadar bu uygulamalar oldu. Veliler de bu durumdan şikayetlerini dile getirdiler. 'Sürekli değişen eğitim sistemi' diye bir kavram gelişti. Bu durum toplum nezdinde büyük bir rahatsızlık yarattı. Onun için sanırım Ziya Bey de geleceğe dönük bu süreçlerin fotoğraflarını iyi çektiği için bir yıllık süreçte bize bir çalışma zamanı bırakıyor. Bu süreyi çok iyi değerlendirmemiz lazım. Riskler elbette ki var. Öyle bir sistem oturtmalıyız ki işte bu sistemi oturturken bütün paydaşları o masanın etrafında toplamalıyız. Bunu başaramadığımız sürece yarın başka biri çıkar 'Ben sistemi yeniden değiştiriyorum' der, işte o zaman öğrencilerimiz kobay duruma düşer.

Tarih dersinin seçmeli olacağı iddiaları hakkında düşücelerinizi merak ediyorum?

Bu söylemler tam olarak net değil. Tabi elimizdeki verilerde edebiyat ve din kültürü ahlak bilgisi ortak zorunlu dersler katagorisinde. Yine 10 ve 11. sınıfta yabancı dil, matematik, fen bilimleri, sosyal ve beşeri bilimler grubu da zorunlu tercih grupları içerisinde. Bu dersler de önemli. Ziya Bey'in bu bakış açısını anlamak için biraz da kendisinin kitaplarına bakmak lazım. Kitaplarında da dile getirilen şey 'Çoklu zeka'.. Nedir bu? Hepimiz aslında birbirimizden farklıyız. Herkesi aynı potada eritmenin çok da bir mantığı yok aslında.

''Sistem anaokulundan itibaren değiştirilmeli''

Yeni eğitim sistemiyle ilgili eleştirileriniz olacak mı?

Norm kadro eleştirdiğimiz bir konu. Örnek verirsek A okulunda bütün öğrencilerin 'Astronomi ve Uzay Bilimleri' dersini seçtiğini varsayarsak, bu dersi verecek norm kadroyu nereden bulacağız? Yeterli öğretmenimiz var mı? Bir takım dersler vatandaşlarımız tarafından anlaşılmayabilir. Bu sistemde memleket meselesi olan meslek liselerini nereye koyacağımızla ilgili daha detaylı bir açıklama yok. Bu tek başına liseyle olacak bir iş değil, ortaokul ve ilkokulda ne yapmamız gerekiyor? Bu sistemi en baştan, gerekiyorsa anaokulundan değiştirmemiz gerek.En başta kitap eksiği var, temin edilmesi gerek. E notları nereye koyacağız?

Bu yıl tüm okulların tam gün sistemine geçeceği de açıklanmıştı.Yeni eğitim döneminde bu sözün gerçek olma şansı var mı?

İçerisinde bulunduğumuz ortama göre bu mümkün değil. Bakın siyasetçiler böyle söylemleri dile getirebilir. Her sene 'Önümüzdeki yıl tam güne geçiyoruz' muhabbetleri hep oluyor. Bir de gerçekler var, tam güne geçişte zorlanırız. Ama biz bu uygulamayı hep destekledik.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2019, 12:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER