LGS boş kontenjan başvuruları başladı

LGS başvuru sonuçları açıklandı. Birinci ve ikinci nakiller yapıldı. Öğrencilerin yüzde 99’u liselere yerleşti. Ancak yüzde birlik dilim henüz liselere yerleşemedi. Yerleşemeyen öğrenciler lise nakil komisyonu tarafından boş kontenjanlara yerleştirilecek. Peki, lise nakil başvuruları ne zaman sona erecek? İşte detaylar…

LGS boş kontenjan başvuruları başladı

LGS başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından hayalindeki liseye yerleşemeyen öğrenciler ikinci ve üçüncü defa tercih yaptılar. Tercihlerin sona ermesinin ardından öğrencilerin yüzde 99’u liselere yerleştirildi. Yerleşemeyen öğrenciler ise lise nakil komisyonları tarafından liselere yerleştirilecekler. Peki, lise nakil komisyonu başvuruları ne zaman sona erecek? İşte detaylar…

LİSE NAKİL KOMİSYONU SON BAŞVURU TARİHİ

Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları hâlinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecektir.

Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları -açık liseler ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar hariç olmak üzere- sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak olup sonuç bilgilerinde kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

İlköğretim programını tamamlayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler, geçerli “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ve ortaöğretim kademesine yönelik “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu” doğrultusunda ikamet adresleri, engel durumu ve özellikleri dikkate alınarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ilgili mevzuat çerçevesinde her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile yerleştirilecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER